07.12.2016/13:52

150 tys. Polek odeszło z pracy przez 500+. Odczuła to branża handlowa

Liczba biernych zawodowo kobiet w okresie od marca do września br. wzrosła aż o 150 tys. - wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS, o którym przeczytać można w dzisiejszym "Dzienniku". Eksperci cytowani przez gazetę nie mają wątpliwości co do tego, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest rządowy program Rodzina 500+.

Chociaż w analizowanym okresie wzrosła liczba niepracujących zawodowo osób w wieku 25-44 lata, to jedyną grupą, w której spadła aktywność zawodowa, są kobiety. Zmiany te następują w dodatku w okresie szybkiego spadku bezrobocia w Polsce. We wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,4 proc., a liczba osób bezrobotnych na koniec wspomnianego miesiąca była o 213,7 tys. osób niższa, niż przed rokiem (spadek o 13,9 proc.).

- Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+ - komentuje dla "DGP" Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych. Podobne zdanie ma Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia - tłumaczy ekspert.

Przypomnijmy, październikowe badanie przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie Work Sevice wykazało, że siedmiu na dziesięciu Polaków korzystających z programu 500+ nawet nie zastanawia się nad rezygnacją z tego powodu z pracy. Bierze to pod uwagę zaledwie czterech na stu pracowników. W liczbach bezwzględnych oznaczało to 240 tys. osób, głównie młodych oraz o niskich zarobkach (na poziomie 2-3 tys. zł brutto).

- Od pracodawców napływają sygnały o zwiększonej liczbie składanych przez pracowników wypowiedzeń. Przede wszystkim takie sygnały napływają z sektora handlowego i usługowego, ale również w ramach przetwórstwa przemysłowego jest to zjawisko zauważalne - mówił w lipcu br. Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy w Konfederacji Lewiatan. Tłumaczył wówczas, że choć falę zwolnień z pracy trudno jednoznacznie powiązać z wypłatami świadczenia wychowawczego na dzieci, to jednak zarazem nie można wykluczyć takiego zjawiska. Najnowsze dane GUS są dowodem na to, że rzeczywiście jedno zjawisko powiązane jest z drugim.

Skutki programu Rodzina 500+ mocno odczuwalne są w branży handlowej. Obok korzystnego dla sieci handlowych wzrostu poziomu sprzedaży i konsumpcji, spowodowanego dodatkowymi pieniędzmi w kieszeniach Polaków, nasiliły się bowiem problemy firm ze znalezieniem pracowników i ich utrzymaniem. Trudno się więc dziwić, że pensje wypłacane szeregowym pracownikom sieci handlowych, m.in. kasjerom, są nieustannie podnoszone. Tylko w tym roku dwukrotnie wynagrodzenie podniosła swoim pracownikom Biedronka. Pensje wzrosły także m.in. w Lidlu, Polomarkecie, Kauflandzie, czy Top Markecie, a ostatnio - w Auchan.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Emi 08.12.2016

    A można było zatytułować 150 tys. matek wreszcie może wychowywać dzieci i być z nimi w domu.

  • Emi 08.12.2016

    przerażający jest wydźwięk tego artykułu! Oto jak można manipulować ludźmi w mediach.... dobry program i słuszny jest pokazywany jako coś złego. A czy ktoś może zastanowił się dlaczego kobiety wreszcie mają odwagę i możliwość zrezygnować z tych prac? To nie są przecież bezdzietne kobiety. Porzucały dotychczas swoje dzieci na cały dzień, zostawiając je w świetlicach, przedszkolach od 6.00 do 18.00, albo finansując całą pensją nianię, aby za marne grosze pracować i jakoś koniec z końcem związać. Jeśli kobieta mająca trójkę dzieci zarabiała 2500 brutto ( 1800 netto) a teraz otrzymała 1000 zł z programu 500+, to może wreszcie zacznie wychowywać swoje dzieci sama, bo ma za co kupić chleb. Autor artykułu jednak tego nie widzi, że to dobry kierunek, może wreszcie i kasjerki będą mogły zarabiać godnie, a matki zaczną wychowywać własne dzieci, a nie hodować je w żłobkach, przedszkolach i świetlicach od 1 roku życia! Czy coś piękniejszego niż mama w domu może dziecku się przytrafić?

  • kort 08.12.2016

    Auchan rzadnej podwyzki nie dal tylko zrownal place bo od 10lat rzadnych podwyzek.Osoba z 20letnim stazem zarabia tyle co od nowego roku bedzie wynosic minimalna.A kasjerzy maja max 3/4 etatu dlatego lepiej isc na +500.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.