18.04.2017/11:35

35 mld zł w zaległym podatku VAT

Jak pisze „Puls Biznesu”, z wyliczeń fiskusa wynika, że firmy nie zapłaciły blisko 35 mld zł VAT. Według ekspertów odzyskanie tych pieniędzy będzie trudne, a część została naliczona niesłusznie.

Choć statystyki wskazują, że fiskus udaremnia coraz więcej wyłudzeń, rosną pozostałe do zapłaty należności. Jak podaje „Puls Biznesu”, z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na koniec ubiegłego roku zwiększyły się one o blisko 60 proc. r/r i sięgnęły blisko 35 mld zł.

Rosnące kwoty należności to efekt wydanych już przez kontrolerów i dyrektorów urzędów skarbowych decyzji na podstawie art. 108 ustawy o VAT. To artykuł, który mówi, że jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę, to musi od niej zapłacić VAT, nawet jeśli do transakcji nie doszło. Wartość takich ustaleń narosła już do kwot, których odzyskanie zasypałoby ponad połowę dziury budżetowej albo sfinansowało półtora roku Programu 500 +.

Nie oznacza to jednak, że te kwoty trafią do budżetu, bo wiele decyzji trafiło do podmiotów, które już nie istnieją. Szanse na ich wyegzekwowanie są zdaniem ekspertów bardzo niskie. Część należnego według fiskusa VAT nie powinna w ogóle trafić do budżetu, bo skarbówka lubi nadużywać art. 108 ustawy o VAT – pisze „Puls Biznesu”.


Więcej we wtorkowym „Pulsie Biznesu”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.