20.11.2019/10:03

87 proc. pracowników chciałoby mieć dostęp do taniej stołówki w siedzibie firmy

- Benefity związane z żywieniem to istotna cecha pracodawcy, który dba o pracowników. W Grupie Pracuj organizujemy tzw. owocowe poniedziałki. W Polsce można znaleźć także firmy, które oferują pracownikom darmowe śniadania, a nawet wewnętrzną biurową kawiarnię z zatrudnionym baristą. Nie każdy pracodawca musi się decydować na taki oryginalny krok. Jednak już nawet nieźle wyposażona, przytulna kuchnia potrafi zmieniać życie zespołów na lepsze – komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Według polskiego prawa każdemu pracownikowi, którego czas pracy wynosi minimum 6 godzin przysługuje 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Pracodawcy mają możliwość wprowadzenia dłuższej przerwy do 60 minut – ale nie jest ona wliczana do czasu pracy. W praktyce jest ona więc rzadko wykorzystywana, bo wydłuża faktyczny czas, który pracownik musi spędzić w biurze.

Jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl, firmy oferujące pod tym względem bardziej przyjazne rozwiązania – sporo mogą zyskać. Według 56 proc. respondentów Pracuj.pl obiady to dobra okazja do tego, żeby poznać nowe osoby w biurze. 53 proc. dodaje także, że wspólny posiłek to szansa do zacieśnienia prywatnej relacji z innymi pracownikami.

- Wyniki pokazują wyraźnie, że stworzenie dobrych zasad i odpowiedniej przestrzeni zachęcającej do wspólnego jedzenia może pozytywnie wpływać na integrację zespołu. Skoro i tak obiady czy lunche są nieodłączną częścią naszego życia, warto je wykorzystać jako element bardziej przyjaznego środowiska pracy. Firmy dbające o posiłki kreują pozytywny wizerunek nowoczesnego pracodawcy i zwiększają swoją konkurencyjność w wyścigu o talenty – komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazało, że regularne spożywanie posiłków podnosi wydajność pracowników o 20 proc. Z kolei według raportu Health Enhancement Research Organization (HERO) osoby, które jedzą zdrowe obiady w pracy, są nawet o 25 proc. bardziej efektywne. Dlatego ważne jest, żeby posiłki jedzone w biurze dawały energię do realizacji obowiązków. Monika Ruszkowska z bloga eKuchareczka dodaje, że posiłki powinny brać także pod uwagę… komfort współpracowników.

- Do pracy z całą pewnością najlepiej sprawdzą się dania, które ładnie pachną. Z szacunku dla koleżanek i kolegów odpuśćmy sobie np. ryby czy zupę cebulową. Jako szybkie, ale też dające energię danie sprawdzają się np. sałatki, tortille, wrapy, omlety. Dobre pod tym względem są także wszelkiego rodzaju wariacje wokół kasz, pełnoziarnistych makaronów, najlepiej w towarzystwie sezonowych lub mrożonych warzyw i odrobiny zdrowego tłuszczu, np. oliwy z oliwek. Energia pochodząca z takich dań równomiernie rozłoży się na kolejne godziny i pozwoli nam zachować dobrą formę fizyczną i intelektualną do końca pracy – podsumowuje Monika Ruszkowska.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • RAVEN123 21.11.2019

    Jeżeli POLSKA czuje, że jesteśmy już bądź tzw. zaraz będziemy na tym samym poziomie porównując do naszych sąsiadów na Zachodzie Europy każdy większy pracodawca, korporacje powinny zapewniać normalny posiłek lunch/obiad na odpowiednio przygotowanej dla pracowników stołówce i winien to być standard wliczony w prowadzenie organizacji. Pełna dowolność kto chce korzystać i zjeść sobie ten będzie jadł kto nie chce nie będzie jadł. Europa jest prowadzącym cywilizacyjnie tak samo jej Obywatele. Jak firmy nie stać, aby nakarmić swojego pracownika to niech się nie bierze za biznesy albo wypad z Polski. Powszechnie zaczynam widzie takie pracownicze stołówki w fabrykach, zakładach produkcyjnych głównie obce marki korporacyjne, krytycznie mało przekłada się to na korpo-biurowce nie wiedzieć czemu - Ci co klikają w klawiaturę i liczą słupki tracą tyle samo kalorii co pracownicy przy linii produkcyjnej albo inżynierowie przy deskach kreślarskich. O Polskich pracodawcach możemy zapomnieć tu komuna

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.