02.08.2021/15:15

ERP w firmie produkcyjnej – koniec z obsługą procesów biznesowych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych

Przedsiębiorstwa, które wdrożyły już system ERP w swoich strukturach, posługują się często dodatkowymi narzędziami lub są zalewane wieloma arkuszami kalkulacyjnymi. To efekt tego, że firma nie zna w pełni możliwości programu i wykorzystuje jego funkcje tylko na podstawowym poziomie. Poza tym wdrożone systemy mogą mieć ograniczenia, które nie pozwalają na w pełni wydajne działanie.

Jak nowoczesny system ERP może wspierać firmy produkcyjne?

Rosnąca potrzeba optymalizacji procesów wewnętrznych czy analizy raportów opartych o kompleksowe dane, a także wymogi ze strony kontrahentów i ustawodawców to najczęstsze przyczyny, dla których coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na wdrożenie lub zmianę dotychczasowego systemu ERP. Oto kilka plusów wynikających z wdrożenia ERP.

To Ty decydujesz, z jakich funkcjonalności chcesz skorzystać!

Zacznijmy od tego, że oprogramowanie ERP powinno odpowiadać na wymagania biznesowe związane ze specyfiką branży. Kierując się potrzebami przedsiębiorstwa, możemy stworzyć własny zestaw modułów i w ten sposób wypracować najlepsze rozwiązanie dla każdego sektora (dedykowane moduły pod sprzedaż, magazyn, zakupy, produkcję).

Ponadto ERP powinien nadążać za rozwijającą się organizacją, czyli być łatwy do modyfikacji, w razie gdyby jej cele uległy zmianie na przestrzeni kolejnych lat. Wszystko w ramach tej samej, jednolitej technologicznie platformy ERP oraz bez zakłócania normalnego trybu funkcjonowania biznesu.

Integracja z innymi narzędziami to duży krok w rozwoju Twojej firmy produkcyjnej

Wielu dotychczasowych systemów ERP nie da się zintegrować z zewnętrznymi usługami (np. z platformami do sprzedaży online i WMS - systemami do zarządzania magazynem) bądź wiąże się to z wysokimi kosztami dewelopmentu lub zakupem dodatkowych licencji. Brak zintegrowanego środowiska biznesowego utrudnia współpracę pomiędzy poszczególnymi działami i prowadzi do szeregu nieprawidłowości, których można by uniknąć, inwestując w bardziej zaawansowane rozwiązania.

Nowoczesne oprogramowanie ERP cechuje przede wszystkim otwartość na komunikację między różnymi wykorzystywanymi w środowisku firmowym systemami – tak jak w przypadku jednego z naszych klientów, producenta musli, owsianek i granoli One Day More.

Było to jedno z najbardziej kompleksowych wdrożeń Odoo. Zintegrowaliśmy proces począwszy od zakupów, sprzedaży (w tym integracja ze sklepem), przez magazynowanie i produkcję. Odoo wystartował 3,5 roku temu i wciąż jest mocno rozbudowywany – Marcin Pieczyński, Lead Odoo Developer, Macopedia.

Ręczny czy zautomatyzowany proces produkcyjny? Odpowiedź na to pytanie jest prosta!

Obsługa firmy, dla której sednem działalności jest produkcja, wymaga koordynacji złożonych procesów wewnętrznych i monitorowania wielu aspektów biznesu. Systemy ERP pomagają ograniczyć zadania realizowane ręcznie i budować niezależność. Automatyzacja obejmować może np. tworzenie zleceń produkcyjnych, operacji magazynowych czy zapotrzebowania na surowce. Podczas ich realizacji rejestrowane są pobrania i zużycia materiałów, czas pracy nad zleceniem czy ilość wyprodukowanego zapasu. Szeroko stosowana jest również automatyzacja obiegu dokumentów.

Zawsze bądź na bieżąco

Ogromną korzyścią dla hal produkcyjnych będzie zastosowanie systemu ERP na tzw. stanowiskach roboczych, gdzie bieżące działania nie są rejestrowane synchronicznie, a dane pojawiają się z opóźnieniem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być łatwe w obsłudze dotykowe ekrany, dzięki którym możliwe jest sprawne raportowanie postępów prac i aktualnego zużycia materiałów wykorzystywanych w czasie produkcji.

Podejmuj szybkie i trafne decyzje w oparciu o kompleksowe dane

Nic tak nie satysfakcjonuje pracowników jak szybki dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych. W systemie ERP zbierane są kompleksowe dane, ponieważ aplikacja łączy dane z różnych źródeł i na ich podstawie generowane są raporty. Z jego pomocą produkcja staje się mierzalna, a my jako pracownicy jesteśmy w stanie szybciej dostrzec słabsze obszary działalności i wprowadzić koniecznie zmiany. Taki nowoczesny sposób raportowania daje realną przewagę nad konkurencją.

Znajdź dziury budżetowe a nawet oszczędności

Zarządzanie zasobami i materiałami to jedno z największych wyzwań w optymalizacji działalności. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie dostępności wszystkich zasobów i materiałów do produkcji, z drugiej – często przedsiębiorstwo ponosi wysokie koszty ich utrzymania w magazynach. System ERP może skutecznie pomóc w monitorowaniu stanów magazynowych oraz prognozowaniu przyszłego zapotrzebowania. Mając do dyspozycji takie rozbudowane narzędzie, zachowamy pełną kontrolę nad wydatkami.

Ciesz się łatwą i intuicyjną obsługą

Przy wyborze systemu ERP na pewno warto zwrócić uwagę na interfejs – im bardziej będzie on przyjazny dla użytkownika, tym większa szansa, że realnie wpłynie na poprawę wydajności produkcji. Wprowadzana technologia powinna mieć na celu czytelność i intuicyjność, w przeciwnym razie pracownicy będą gubić się w obsłudze narzędzia.

Integracja systemu ERP ze sklepem internetowym

Firmy produkcyjne, które decydują się na sprzedaż swoich produktów w sieci, powinny kłaść nacisk na terminowość i płynność procesów. Ich integracja umożliwi sprawniejsze realizowanie zamówień, ograniczenie strat w firmie, a co najważniejsze – wpłynie na wzrost satysfakcji klientów.

Nowoczesne oprogramowanie ERP znajdzie również zastosowanie w firmach, których proces produkcyjny jest nietypowy i zależy od konfiguracji produktu przez konsumenta. Jeden z naszych klientów, globalny producent z branży HVAC – Swiss Rotors, stał przed tego typu wyzwaniem. Pomoc sprawdzonego narzędzia ERP okazała się nieoceniona – nie tylko udało się stworzyć płynnie działającą procedurę zamówienia i produkcji towarów, ale też zintegrować te czynności z platformą e-commerce dla sektora B2B. Tym samym klient zyskał wydajny, a także dobrze zsynchronizowany system do zarządzania platformą e-commerce i produkcją towarów.

Poznaj Odoo – elastyczny ERP typu open source

Wiesz już, że system ERP powinien być intuicyjny w obsłudze i elastyczny przy wdrożeniu. Jak znaleźć oprogramowanie, które spełni te warunki? Jako Macopedia często proponujemy klientom narzędzie Odoo, które potrafi wpisać się w najróżniejsze wymagania firm. Dzięki niemu procesy wewnętrzne można usprawnić niskim kosztem w porównaniu do innych systemów ERP dostępnych na rynku.

Odoo jest produktem typu open source, zatem daje nam dostęp do kodu źródłowego oprogramowania. To z kolei pozwala zamodelować dowolny proces w firmie, połączyć się z używanymi przez produkcję maszynami i zintegrować wszystkie elementy w sprawnie funkcjonujący system.

Warto wspomnieć, że Odoo posiada dwie wersje: Odoo Community oraz Odoo Enterprise. Wybór najkorzystniejszej opcji zależy od klienta, dlatego ważne jest zadawanie właściwych pytań. System ERP zbudowany w Odoo może być połączony z procesami zarządzania magazynem, obsługą i wysyłką zamówień ze sklepu internetowego czy sprzedażą offline. W pełni zintegrowany ekosystem biznesowy oznacza większą płynność różnych operacji, a także dostęp do aktualnych danych, które pozwalają wymiernie oceniać rezultaty pracy firmy.

Od czego zacząć wdrożenie systemu ERP w firmie produkcyjnej?

Pierwszym krokiem przed inwestycją w nowe oprogramowanie powinna być dokładna analiza potrzeb firmy. Tutaj dużą wartością okażą się konsultacje ze sprawdzonym partnerem technologicznym takim jak Macopedia. Doświadczony zespół wdrożeniowy będzie w stanie podpowiedzieć, jakie narzędzia najlepiej wesprą procesy w przedsiębiorstwie i na jakie integracje warto postawić. Być może okaże się, że Twój zespół nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, ile czynności produkcyjnych czy magazynowych da się usprawnić przy pomocy systemu ERP i połączonych z nim przenośnych urządzeń takich jak kolektory danych. Wdrożenie ERP staje się więc szansą na gruntowną cyfrową transformację i skuteczniejsze zarządzanie działaniami firmy.

Jeśli zastanawiasz się, jak technologia może pomóc rozwinąć Twój biznes, umów się na darmową 30-minutową konsultację w Macopedii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.