31.07.2018/10:20

Agnieszka Sałek, QSL: Latem potrzebne są dodatkowe procedury

Wysokie temperatury wymagają od firm logistycznych podjęcia dodatkowych kroków, związanych z bezpieczeństwem przechowywania i przewożenia żywności. Kluczowe jest wdrożenie działań, które o innych porach roku są mniej istotne.

– Okres letni powoduje konieczność silniejszego skoncentrowania się na zachowaniu odpowiedniej temperatury. Wysoka wilgotność powietrza wymuszają na nas konieczność wprowadzenia dodatkowych procedur. Przede wszystkim obniżamy temperaturę w chłodniach, również dłużej schładzamy produkty. Przeprowadzamy szkolenia przypominające naszym kierowcom, jak utrzymać niską temperaturę w autach. Mamy wypracowane procedury powstałe przy współpracy z zespołami transportu i magazynu, co roku przed sezonem wspólnie je weryfikujemy. Również przed sezonem dokonujemy przeglądów agregatów w magazynach i w autach, dzięki czemu unikamy później przykrych niespodzianek – mówi Agnieszka Sałek, dyrektor handlowy Quick Service Logistics Polska.

Najważniejszy jest zespół

Ekspertka podkreśla także, że aby zachować odpowiednią jakość świadczonych usług związanych z dostarczaniem produktów świeżych zarówno zimą jak i latem, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego. – Nasze doświadczenie pokazuje, że olbrzymie znaczenie mają w tym procesie (zachowaniu ciągłości temperatur – przyp. red.) nowoczesne magazyny z niezawodnym systemem chłodzenia, pozwalające na operację w temperaturach kontrolowanych, ze stałym pomiarem tychże temperatur oraz wilgotności powietrza – mówi Sałek. Istotne jest także odpowiednie zarządzanie zapasem, pozwalające na dostawę towarów z wymaganym okresem przydatności.  Niezbędne jest również wypracowanie rozwiązań stosowanych w sytuacjach kryzysowych. Ważną, choć nie najważniejszą rolę odgrywają też nowoczesne technologie. – Ewentualne rozwiązania technologiczne mają zastosowanie, jeśli wspierają nasze działania, a jednocześnie nie podnoszą kosztów. Nowoczesne technologie mają szerokie zastosowanie w obszarze ochrony środowiska i my, jako QSL, niewątpliwie będziemy podążać w tym kierunku. Jednak w naszej działalności automatyzacja i sztuczna inteligencja na dzisiejszym poziomie rozwoju nie odgrywają kluczowej roli. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, jako wsparcie działań zespołu. Na bieżąco testujemy różne rozwiązania, jednak nasze doświadczenie pokazuje, że nadal najlepszą formułą pozostaje działalność w oparciu o wyspecjalizowany zespół – podkreśla Agnieszka Sałek.

Quick Service Logistics Polska to polski oddział międzynarodowej grupy logistycznej Meyer Quick Service Logistics, lidera na rynku niemieckim w sektorze logistyki dla branży spożywczej, działającego w 12 europejskich krajach. Dostarcza kompleksową obsługę logistyczną, koordynując pełny łańcuch dostaw, od nabywania produktów, poprzez jego magazynowanie, po dystrybucję do punktów sprzedaży. Specjalizuje się w magazynowaniu i transporcie świeżej żywności (dostawy multi-temperature). Quick Service Logistics Polska obsługuje wiodące na rynku sieci kawiarń i restauracji, m.in. Starbucks, Burger King, KFC, Pizza Hut, Bobby Burger. Udostępnia również powierzchnię magazynową.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.