22.01.2014/15:48

Aktywizacja kobiet po 50. roku życia

Powszechnie wiadomo, że starsze kobiety nie tylko można w handlu zatrudniać – i trzeba, bo wkrótce już młodszych nie będzie – ale że warto też wykorzystywać wiedzę i doświadczenie długoletnich pracownic dla przyuczania do zawodu czy – mówiąc górnolotnie – szkolenia nowego narybku.To są przecież ludzie, którzy posiedli umiejętność aktywnej sprzedaży, znają się na towaroznawstwie, potrafią pracować w zespołach, są zaangażowani. Oczywiście nie każda „starsza” pani nadaje się do szkolenia innych. Trzeba wybrać kobiety, które łączą wiedzę zawodową z życzliwym stosunkiem wobec ludzi, mające też swego rodzaju talent dydaktyczny. W każdej dobrze zarządzanej firmie takie zaufane osoby mają duży wpływ na młodych pracowników, choć na ogół nie dzieje się to w sposób sformalizowany. Słusznie, że Polska Izba Handlu zwróciła uwagę swoich członków na możliwości rozwiązania problemów zatrudnieniowych przez aktywizację zawodową kobiet i wykorzystania potencjału innowacyjnego starszych pracownic. Doskonale więc rozumiem pobudki, dla których zajęła się tym problemem. Ale na tym moje rozumienie się kończy.

Sprawa tak oczywista, że aż banalna, zamienia się w „Projekt innowacyjny testujący z komponentem ponadnarodowym, Kobiety 50+ Talenty Wiedzy – wykorzystanie potencjału pracowników powyżej 50 roku życia w zarządzaniu zasobami ludzkimi w sektorze MSP”,jak brzmi oficjalne określenie założeń owego projektu, zaprezentowanego publicznie 20 stycznia przed przedstawicielami handlu. Coś, co można było zapisać na jednej stronie, urosło do objętości 50 stron formatu A4. Projekt podbudowano pracą badawczą, która pozwoliła wysnuć wnioski w rodzaju: „Zarówno desk-research, jak i badania jakościowe oraz ilościowe wskazują na to, że pracownice 50+ z niskimi kwalifikacjami mają niskie poczucie własnej wartości”. Kto by pomyślał? Dalej przedstawiana jest „Strategia Zarządzania Talentami 50+, która m.in. wpływa na zintegrowanie pracowników zdywersyfikowanych wiekowo, stanowiąc przy tym efektywną metodę zarządzania różnorodnością wiekową”. W sumie wyliczonych jest dziewięć takich aspektów czy konsekwencji wdrożenia Strategii, która ma również ów „komponent ponadnarodowy”, czego dowiadujemy się z informacji o tym, że „W kontekście wskazanych atrybutów innowacyjności na wyróżnienie zasługuje metoda empowermentu, która została zaadoptowana od partnera włoskiego projektu”. „Empowerment” to, jak wyjaśniono, „Proces, który polega na pomaganiu podmiotom z grup de faworyzowanych w usamodzielnieniu się, poprzez rozwijanie nowych umiejętności, dostęp do nowych zasobów, nakreślenie strategii i metod prowadzących do wzmocnienia ich pozycji i zwiększenia ich udziału w życiu społecznym”. A chodzi po prostu o to, że pracownicy gorzej wykwalifikowani po przeszkoleniu mają lepszą samoocenę i lepiej pracują. Autorzy, a właściwie autorki projektu, dr.Beata Buchelt oraz Dagmara Staniszewska, opisują „etap preparacji i techniki szkolenia z zastosowaniem metod triangulacji”. Projekt szkolenia ma być realizowany do kwietnia 2015 roku. Będzie bezpłatny dla uczestników, ponieważ z Unii Europejskiej udało się pozyskać na ten cel 2 mln zł.

Po prezentacji zaczęła się dyskusja. Niektórzy uważali, że trudno sobie wyobrazić doskonale wyszkoloną 60-letnią sprzedawczynię, która przymierza buty młodej dziewczynie. Ale większość uznała, że przyszłość w naszym kraju należy do osób starszych po obu stronach lady. Dyskusja zbliżyła temat do realiów odbiegając od fabuły opracowania. Tylko jeden starszy pan spytał, ile ten projekt dotychczas kosztował. Kiedy otrzymał odpowiedź, że 250 000 zł, wyrwało mu się, że autorom należy się nagroda za umiejętność wyciągania unijnych pieniędzy. Ale był to człowiek starej daty, najwyraźniej nierozumiejący atrybutów współczesności (cokolwiek by to znaczyło).

Paweł Kapuściński

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.