04.06.2020/12:40

Alfred Bujara, Solidarność: Galerie handlowe powinny uderzyć się w pierś i obniżyć czynsze

– Dzisiaj ci przeciwnicy ograniczenia handlu w niedzielę, a więc przeciwnicy wolnej niedzieli, próbują wykorzystać sytuację kryzysu – powiedział na antenie Radia Maryja przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ ,,Solidarność”.

Zwrócił uwagę, że głównymi lobbystami handlowych niedziel są właściciele galerii handlowych. Jego zdaniem trudności sklepów po okresie zamknięcia wcale nie są efektem ponad dwumiesięcznego uziemienia.

– Te trudności wynikają przede wszystkim z tego, że w Polsce mamy jedne z najwyższych europejskich czynszów w tych galeriach. Roczny koszt za metr kwadratowy czynszu, w lepszych lokalizacjach w Warszawie, to koszt 1200 euro. W Berlinie to 1380 euro. W Mediolanie 920 euro, w Barcelonie 600 euro i w Madrycie 600 euro. Na południu Europy te czynsze są mniejsze. Ci właściciele powinni uderzyć się w piersi i obniżyć te koszty, aby przedsiębiorcy mogli funkcjonować – zaznaczył.

Bujara zarzucił również zwolennikom zniesienia zakazu handlu w niedziele wydanie milionów złotych na przygotowanie różnych ekspertyz, które jego zdaniem nie sprawdziły się, gdyż pracownicy, którzy mieli stracić pracę utrzymali ją, a PKB nie spadło.

Zwrócił też uwagę, że dzięki wolnym niedzielom wzrost rentowności w gastronomii w 2019 roku był wyższy o 40 proc. rok do roku.

– Dzisiaj gastronomia i hotelarstwo, które mają najtrudniejszą sytuację, bo ta gałąź gospodarki była najdłużej zamknięta, taka wolna niedziela jest ratunkiem. Nie można im tego zabierać, jak również pracownikom prawa do odpoczynku, gdyż pracują naprawdę w trudnych warunkach, w stresie – powiedział Bujara.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Ania 09.12.2020

    Dokładnie zgadzam się z przedmówca wykończą nas pracowników handlu tymi niedzielami.... Ludzie urządzają sobie spacerki a my ryzykujemy zdrowie i życie. Pomiatają nami jak chcą. Co się stanie jak jeden dzień nie będą spacerować po galeriach???! Korona z głowy spadnie? Chory pomysł z niedzielami w grudniu powinni wogole zabronic handlu w każdą niedzielę. Tylko prowokują ludzi do szwędania się i rozsiewania zarazy.

  • oli 19.10.2020

    Zgadzam się z panem niedziele powinna być zamknięta my też chcemy odpocząć szczególnie że pracujemy po 6 dni w tygodniu a w dobie wirusa ludzie powinni ograniczyć spacery po sklepach i macać towary. Ja pracuje w malym sklepie i szef jest zadowolony .my też .

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.