14.08.2018/15:46

Amazon UK wielokrotnie zwiększył zyski, ale zapłacił znacznie niższe podatki

Brytyjski oddział Amazona zapłacił najniższy podatek korporacyjny od pięciu lat, mimo faktu, że zyski firmy poszybowały. Zysk netto firmy za 2017 r. wzrósł prawie dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego, a podatek CIT zmniejszył się w tym okresie niemal o jedną trzecią – informuje Retail Gazette.

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym spółki Amazon UK Services Limited, w 2017 r. zapłaciła ona w Wielkiej Brytanii podatek korporacyjny w wysokości 4,6 mln funtów, podczas gdy rok wcześnie było to 7,4 mln funtów. Jednak firma zgodnie z brytyjskim prawem przeniosła część płatności – 2,9 mln funtów – na kolejne lata podatkowe (co teoretycznie może robić w nieszkończoność) i w rzeczywistości zapłaciła tylko 1,7 mln funtów – relacjonuje Retail Gazette.

Tymczasem to samo sprawozdanie ujawnia, że zysk przed opodatkowaniem wyniósł w omawianym okresie 72 mln funtów, podczas gdy rok wcześniej było to 24 mln funtów. Zysk operacyjny wyniósł odpowienio 80 mln funtów w 2017 r. i 48 mln funtów w 2016 r. Przychody Amazon Service UK wzrosły w 2017 r. o 35 proc. rok do roku, osiągając wartość 1,98 mld funtów.

Rzecznik firmy zapewnia, że Amazon płaci wszystkie wymagane prawem podatki, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach. Wyjaśnia też, że obniżka podatków wiąże się z faktem, że firma wypłacała premie swoim brytyjskim pracownikom w postaci akcji, co zgodnie z brytyjskim prawem mogła sobie odliczyć od podatków. Poza tym, zwraca uwagę rzecznik, podatek korporacyjny płaci się od zysków, a nie przychodów, a zyski Amazona na Wyspach były niskie, ponieważ firma dużo inwestowała.

Serwis Retail Gazette zwraca uwagę, że mowa jest o zyskach spółki Amazon Service UK, która świadczy usługi na rzecz spółki-matki. Ze względów księgowych obroty handlowe tej firmy są zapisywane jako opłata na rzecz centrali za koszt dostarczenia przesyłek. Zyski ze sprzedaży detalicznej Amazona na terenie Wielkiej Brytanii są raportowane przez osobną spółkę, z siedzibą w Luksemburgu.

Źródło: retailgazette.co.uk

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Bas 16.08.2018

    Zyski obejrzyjcie swoje konta jesli cos kupiliscie w Amazonie Kupilam towar za 7f w sierpniu zorientowalam sie ze Amazon co miesiac wymyslil sobie 30 dniowa promoche I pobiera z mojego konta 7,99 co miesiac nic wiecej nie kupowalam okazjonalnie Ile ludzi zaplacilo I jeszcze o tym nie wie ze placi Amazon co miesiac bo kupilo cos w Amazon I podalo swoje konto. TO SKANDAL zadnej informacji tylko sobie pobieraja Szok

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.