30.08.2019/13:28

American dream po polsku: właściciel sieci Topaz inwestuje w gastronomię i usługę dowozu

Właściciel sieci sklepów Topaz kilka lat temu postanowił rozwinąć także biznes gastronomiczny. Dziś posiada 4 bary szybkiej obsługi i browar restauracyjny produkujący piwo nagradzane na krajowych i zagranicznych konkursach oraz planuje dalszy rozwój gastronomii.

Top Drive to sieć barów szybkiej obsługi, które powstały w bardzo amerykańskim stylu. Mowa tu nie tylko o menu, wystroju i stylistyce lokali, ale przede wszystkim ich usytuowaniu. Większość sieciowych fast foodów otwiera swoje lokale w dużych miastach, podczas gdy amerykańskie bary szybkiej obsługi można spotkać praktycznie w każdym miasteczku, na prowincji, na trasach, przy stacjach benzynowych i sklepach.

Podobny model rozwoju przyjęła sieć Top Drive. Pierwszy bar sieci powstał 9 lat temu w Sokołowie Podlaskim, bo takiego punktu gastronomicznego w okolicy nie było. – To odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnej społeczności, mieliśmy informacje i intuicję, że takie miejsce dobrze się tutaj przyjmie i nie pomyliliśmy się – mówi Mateusz Orzełowski, dyrektor ds. marketingu sieci Topaz.

Restauracja usytuowana jest przy stacji benzynowej Topaz. Klienci stacji znajdą tam też myjnię, sklep i bar, w którym można zjeść posiłek, ale można go też zamówić nie wysiadając z samochodu – przez okienku typu drive-thru. Inwestycja jest więc przemyślana i ma jak najlepiej odpowiadać na potrzeby kierowców integrując w jednym miejscu wachlarz usług dla nich przeznaczonych.

Kolejny Top Drive powstał w 2014 roku w Lubartowie, przy Galerii Topaz. Jak podkreśla Orzełowski, wszystkie inwestycje P.H.U. Topaz Zbigniew Paczóski zlokalizowane są na należących do przedsiębiorstwa nieruchomościach. Dzięki temu przestrzeń można maksymalnie dostosować do prowadzonej działalności. W Węgrowie powstał mniejszy Top Drive, w którym na miejscu są 2-3 stoliki, a bar stawia na dowóz jedzenia. Znajduje się przy sklepie Topaz, co ma wpływ na liczbę gości odwiedzających go w niedziele – wraz z zakazem handlu ich liczba zmniejszyła się. Za to nie zmieniła się liczba zamówień z dowozem, co pozwala także temu punktowi sprawnie funkcjonować.

Ostatni bar spod marki Top Drive powstał w listopadzie 2018 roku w Łochowie, na trasie z Ostrowi Mazowieckiej do Grójca i Warszawy. Na podróżujących tędy kierowców czeka duży parking i plac zabaw, restauracja jest więc miejscem, gdzie można zatrzymać się, odpocząć i zjeść posiłek.

Wszystkie punkty Top Drive dowożą jedzenie w obrębie miejscowości, w której się znajdują i w promieniu kilku kilometrów od niej. To także ważna usługa, bo w mniejszych miejscowościach możliwość zamówienia jedzenia z dowozem jest ograniczona. W punktach należących do właściciela często można skorzystać z promocji wiązanych, co zwiększa atrakcyjność oferty i przywiązuje klientów do marki i oferowanych usług.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mirek 02.09.2019

    Brawo polski business.

  • Mazowszanka 30.08.2019

    Restauracja bardzo fajna, ale te bary to taki typowy fast food miernej jakosci

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.