22.08.2016/10:19

Amerykanom już nie brakuje jaj

USA pozbierało się po ptasiej grypie, a europejscy producenci przeinwestowali. Również w Polsce ceny bardzo spadły – podaje „Puls Biznesu”.

Amerykańskim piekarzom brakowało jaj do wypieków, więc tamtejsi przetwórcy zaczęli podbierać konsumentom jaja z półek. Ceny w Stanach poszybowały o kilkaset procent, spożywcy alarmowali, że należy szybko otworzyć rynek na import (dopuszczalna do sprzedaży jaj na amerykańskim rynku była wtedy tylko Kanada), a Europa rzuciła się do produkcji i uzupełniania braków z myślą, że zajmie przynajmniej rynki eksportowe, na których działali wcześniej Amerykanie. Tak ponad rok temu wyglądały światowe perypetie producentów jaj. Dzięki temu ceny drgnęły, a również nasi producenci zaczęli liczyć na lepszy czas.  Dobra passa szybko się skończyła. W lipcu średnia cena jaj konsumpcyjnych była o 23 proc. niższa niż rok wcześniej, a w Polsce było jeszcze gorzej – bo spadła o 27,3 proc. – podają analitycy banku BGŻ Paribas.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.