17.05.2020/15:04

Amerykański handel na potężnym minusie. Spadek o 16,4 procent

W kwietniu sprzedaż w amerykańskim handlu zjechała o rekordowe 16,4 proc. To wynik dużo gorszy niż pierwotnie przewidywane 12,3 proc.

O sprawie informuje portal internetowy telewizji CNBC. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się, że sprzedaż detaliczna spadnie do poziomu nieco ponad 12 proc. po tym, jak w marcu zanotowano obniżkę o 8,3 proc. Był to największy spadek od 1992 roku. Marcowe dane określano jednak jako nie najgorsze. Silne uderzenie przyszło jednak teraz.

Największe spadki zanotowały sklepy odzieżowe – ich sprzedaż w kwietniu o 78,8 proc. Sklepy z elektroniką miały sprzedaż mniejszą o 60,6 proc., a meblowe i wyposażeniowe 58,7 proc. Bary i restauracje zanotowały spadek o prawie 30 proc.

Jak informuje portal, około 68 proc. amerykańskiej gospodarki o wartości 21,5 biliona dolarów pochodzi z wydatków konsumpcyjnych, które spadły o 7,6 proc. w pierwszym kwartale, kiedy zaczęły obowiązywać pierwsze obostrzenia związane z koronawirusem. Opublikowane dane pokazują także, że trend spadkowy trwał także w pierwszej części drugiego kwartału

Załamanie się wydatków na konsumpcję nastąpiło zdaniem ekspertów w wyniku największego w Stanach Zjednoczonych od czasów II wojny światowej wzrostu bezrobocia. W ciągu ostatnich ośmiu tygodni około 36,5 miliona Amerykanów złożyło wnioski o świadczenia dla bezrobotnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.