26.02.2020/12:22

Andrzej Gantner, PFPŻ: Kształt podatku cukrowego nie zachęca do reformulacji produktów

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, opłata cukrowa wprowadzana w kształcie uchwalonym już przez Sejm (aktualnie nad ustawą pracuje Senat) wcale nie doprowadzi do zmiany składów słodkich napojów obecnych na rynku.

- Pożądaną strategią regulatora i przemysłu powinno być wsparcie i zachęta do reformulacji, czyli zmiany składu produktu i zmniejszenia zawartości cukru. Tego producenci nie są w stanie zrobić do 1 lipca 2020 r. (takie jest vacatio legis - red.), a nawet do stycznia 2021 r. to nie będzie proste - stwierdził Gantner w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Dyrektor generalny PFPŻ ocenił także, że podatki cukrowe wprowadzone w innych krajach nie spełniają pokładanych w nich celów, a czasami wręcz prowadzą do odwrotnych od zamierzonych skutków. Jako przykład wskazał Wielką Brytanię czy Węgry, gdzie "po chwilowym spadku popytu na opodatkowaną kategorię następuje powrót do poprzedniego poziomu".

Zdaniem Gantnera, działa tutaj tzw. efekt substytucji, który polega na tym, że drożejące produkty zastępowane są przez klientów innymi, jeszcze słodszymi produktami, albo wyrobami tańszymi. Przedstawiciel PFPŻ zwrócił też uwagę, że nie bez przyczyny podatek cukrowy w innych krajach nazywany bywa "podatkiem od grzechu", czyli sin tax.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Unafolder 28.02.2020

    O, w końcu ktoś powiedział jak się mają podatki cukrowe w innych krajach! Bo to nie jest dobre rozwiązanie i mamy na to przykłady. Naprawdę wiele przykładów.

  • Andrzejaa 28.02.2020

    NA rządową telewizję pieniądze znalazły się bez problemu, ale na służbę zdrowia to trzeba nam ustanowić nowy podatek??? HIPOKRYCI!

  • craft 27.02.2020

    Dlaczego o polskich przedsiębiorcach nikt nie pamięta?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.