30.11.2016/11:47

Apteki w rękach Polaków

Na rynku działa 390 sieci aptecznych, ale zaledwie 16 ma powyżej 50 aptek. Tylko pięć sieci należy do firm z udziałem kapitału zagranicznego i mają one zaledwie 4 proc. udziału w całym rynku, zaś 96 proc. rynku należy do polskich przedsiębiorców – podaje portal superbiz.pl.

Dane pochodzą z raportu „Rynek Dystrybucji Farmaceutycznej w Polsce", z którego wynika, że w naszym kraju sieci apteczne stanowią 38 proc. rynku. Na blisko 15 000 aptek i punktów aptecznych, 66 proc. stanowią punkty indywidualne. Polski rynek jest niezwykle rozproszony: największy podmiot nie posiada nawet 5 proc. aptek w skali kraju, a kolejne dwa największe mają ok. 3 i 2 proc. Pozostałe sieci apteczne posiadają mniej niż 1 proc.

Według autorów dokumentu podział aptek na sieciowe i indywidualne jest od dawna nieaktualny. Większość placówek w Polsce funkcjonuje w sieciach dwojakiego rodzaju: widocznych dla konsumentów sieciach rzeczywistych oraz sieciach wirtualnych czy grupach zakupowych o różnym poziomie integracji, w których własność aptek jest rozproszona, jednak zarządzanie nimi pozostaje w rękach większej, profesjonalnej organizacji określającej warunki i sposób jej działania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.