12.11.2013/09:32

Auchan pobierał niedozwolone premie i opłaty

Prawie 1 mln zł niedozwolonych premii i opłat logistycznych będzie musiała zwrócić sieć hipermarketów Auchan łódzkiej firmie odzieżowej Redan – informuje PAP.

Premie były skonstruowane jako rodzaj rabatów posprzedażowych, udzielanych przez spółkę Redan w sytuacji, gdy została przekroczona określona w umowie wielkość sprzedaży tekstyliów oferowanych przez nią sieci Auchan. Spółka Redan zobowiązała się też w umowie do dostarczania całości zamówionych partii towarów do centralnego magazynu Auchan, skąd tekstylia były rozwożone do poszczególnych hipermarketów. Za tę usługę Auchan pobierał z kolei opłaty logistyczne. Redan wytoczyła Auchan proces, powołując się na art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który zakazuje obciążania dostawców jakimikolwiek opłatami za samo tylko przyjęcie towaru do sprzedaży. To czyn nieuczciwej konkurencji, polegający na utrudnianiu innym przedsiębiorcom dostępu do rynku. Auchan przegrał proces we wszystkich instancjach. Najpierw sąd I instancji zasądził na rzecz spółki Redan żądany przez nią 1 mln zł wraz z odsetkami. Sąd II instancji tylko nieznacznie zmienił ten wyrok, zmniejszając jedynie kwotę należnych odsetek. W zeszłym tygodniu skargę kasacyjną Auchan oddalił także Sąd Najwyższy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.