26.04.2019/13:45

Auchan Poczesna wprowadza „ciche dni” dla klientów z autyzmem

Centrum Handlowe Auchan Poczesna wprowadza “ciche dni”, podczas których osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będą mogły robić zakupy w bardziej komfortowych dla siebie warunkach – informuje Życie Częstochowy i Powiatu.

„Ciche dni” będą obowiązywać w podczęstochowskim Centrum Handlowym Auchan we wtorki, począwszy od 7 maja. W te dni w placówce nie będzie emitowana muzyka ani komunikaty reklamowe, oświetlenie sali sprzedaży będzie przyciemnione, wyłączone też zostaną ekrany reklamowe i telewizory w dziale z elektroniką. W takich warunkach osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będą się czuć bardziej komfortowo i łatwiej będzie im zrobić zakupy, o czym zapewnił portal Życie Częstochowy i Powiatu dyrektor CH Auchan Poczesna, Jerzy Jagusiak.

Podobne rozwiązania testują od kilku lat różne sieci handlowe – z reguly są to jednak „ciche godziny”. W listopadzie 2017 r. wprowadziła się w części swoich sklepów australijska sieć supermarketów Coles. Zmniejszono natężenie światła i dźwięków, m.in. personel nie wykonuje w tym czasie hałaśliwych czynności, takich jak zbieranie wózków sklepowych.

W marcu 2018 r. „ciche wieczory” wprowadził irlandzki oddział Lidla, którego placówki w każdy wtorek w godz. 18:00 – 20:00 zaczęły funkcjonować na zmienionych zasadach. Oprócz przyciemnienia świateł i wyłączenia muzyki oraz komunikatów reklamowych, pomyślano także o ściszeniu sygnałów akustycznych skanerów przy kasach sklepowych. Osoby z autyzmem zyskały pierwszeństwo w kolejkach do kas, mogą też liczyć na dodatkową pomoc ze strony sprzedawców. Ponadto, mogą wprowadzać do sklepów swoje psy-przewodników.

W lipcu 2018 r. do inicjatywy przyłączył się brytyjski Morrisons, sieć zadeklarowała, że we wszystkich swoich placówkach wprowadzi „cichą godzinę”, obowiązującą w soboty między 9 a 10 rano.

W październiku 2018 r. hiszpańskie media podały, że z inicjatywą na rzecz osób z autyzmem chce wyjść tamtejszy Carrefour.

Auchan Poczesna jest pierwszą placówką w Polsce, w której wprowadzono "ciche godziny" i bodaj jedyną na świecie, gdzie okres ciszy obowiązywać będzie przez cały dzień.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.