31.05.2016/12:50

Bać-Pol ma potencjał do dalszego wzrostu

Eksperci funduszu Capital Partners Investment I FIZ oceniają, że Grupa Bać-Pol ma dalszy potencjał wzrostu na polskim rynku hurtowym i detalicznym. Dużym atutem grupy jest dynamicznie rozwijana sieć sklepów franczyzowych SPAR.

Bać-Pol jest obecnie jednym z największych dystrybutorów produktów spożywczych (5000 stałych odbiorców, ponad 12 000 produktów w ofercie, 47 000 mkw. powierzchni magazynowej wysokiego składowania). Grupa jest także operatorem międzynarodowej franczyzy sieci SPAR International w Polsce. W 2016 r. SPAR planuje uruchomić ok. 50 sklepów i pogłębiać integrację z grupą GH PL Plus.

Jak podkreślają przedstawiciele Capital Partners Investment I FIZ, Bać-Pol ma potwierdzone zdolności konsolidacji rynku i interesującą skalę dla międzynarodowych funduszy private equity.

Firma systematycznie rozwija się, m.in. poprzez akwizycje: Sezam Śrem (2009), Janików & WIM (2010), Agolma, Hampol i PHU Ango (2012) oraz przejęcie klientów upadłej sieci Rabat Pomorze. Dzięki efektywnej integracji przejętych podmiotów firma potrafiła uzyskać synergie kosztowe. Istotnym sukcesem firmy było uzyskanie w 2010 r. statusu operatora franczyzy SPAR w Polsce.

Eksperci funduszu Capital Partners Investment I FIZ widzą w Grupie Bać-Pol dalszy potencjał wzrostu, m.in. poprzez dalszy rozwój franczyzy SPAR i Słoneczko. Ważna jest także ekspansja w Polsce Północnej w oparciu o skalę zbudowaną dzięki pozyskaniu klientów upadłej sieci Rabat Service oraz otworzenie trzech centrów dystrybucyjnych i kilkunastu centrów cash&carry. Dodatkowo firma może się rozwijać eksportując produkty spożywcze do zagranicznych oddziałów sieci SPAR International.

Ubiegły rok nie należał jednak do najlepszych w przypadku rzeszowskiej grupy. Przypomnijmy, że jesienią 2015 r. Bać-Pol wycofał się z Pomorza likwidując oddział gdański. Rzeszowski dystrybutor uznał, że w obecnych warunkach dużej konkurencji na lokalnym rynku sprzedaż hurtowa produktów FMCG na Pomorzu nie gwarantuje rentowności.  Przypomnijmy, że po upadku Rabatu Service rynek pomorski stał się łakomym kąskiem dla wszystkich największych dystrybutorów hurtowych i przed ponad dwoma laty zainwestowały tu poza Bać-Polem także Specjał i Marol. Ostatnio natomiast na tamtejszym rynku intensywnie zaczął się rozwijać czołowy dystrybutor nabiału SOT. W efekcie działalność większości nowych dystrybutorów na lokalnym rynku nie przynosiła oczekiwanych efektów. Leszek Bać, szef Bać-Polu, przyznał (listopad, 2015 r.)w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że dla wszystkich nie mogło wystarczyć miejsca. Pieniądze, jakie trzeba by wydać na utrzymanie nierentownej działalności, lepiej przeznaczyć na inne, lepiej rokujące cele. – Czasami trzeba zrobić krok do tyłu, aby potem móc wykonać kilka do przodu – podkreśla prezes Bać-Polu Leszek Bać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.