09.05.2018/21:13

Bać-Pol może pokrzyżować E.Leclerc plany przejęcia Krakowskiego Kredensu i sklepów Alma

Firmy Krakchemia i Bać-Pol mogą utrudnić sieci E.Leclerc zakup spółki Krakowski Kredens i kilku lokalizacji po sklepach Delikatesy Alma. Przypomnijmy, że w grudniu 2017 r. spółka Immomok, należąca do Grupy E.Leclerc, złożyła do UOKiK wniosek zgodę na przejęcie części mienia firmy Alma Market oraz przejęcia kontroli nad Krakowskim Kredensem. Decyzja sądu może pokrzyżować plany francuskiego operatora.

Na skutek zażalenia wierzycieli spółki Alma Market, czyli firm Krakchemia i Bać-Pol Sąd Okręgowy w Krakowie postanowił oddalić wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o co ubiegali się dwaj inni wierzyciele krakowskiego dystrybutora, czyli Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski oraz spółka Benus. Firmy te złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika i zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dłużnika.

Decyzja sądu może mieć negatywne konsekwencje dla planów Grupy E.Leclerc, której spółka Immomok złożyła w grudniu 2017 r. do UOKiK wniosek zgodę na przejęcie części mienia firmy Alma Market oraz przejęcia kontroli nad Krakowskim Kredensem.

Jak poinformowała wtedy spółka Immomok: "Celem nabycia zorganizowanych części mienia Alma w Krakowie, Tarnowie i Sopocie jest dalszy rozwój sklepów pod marką Leclerc. Należy wskazać, że są to miasta, w których Leclerc ma niewiele bądź wręcz nie ma żadnego sklepu. Jest to powód zainteresowania lokalizacjami, które pozwolą na pozyskanie nowych rynków, poprzez dotarcie ze swoją ofertą do nowych grup konsumentów".

Immomok poinformował też we wniosku, że celem nabycia akcji Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska jest wejście na zupełnie nowy segment rynku sprzedaży produktów spożywczych. Chce utrzymywać i rozwijać dotychczasową działalność pod marką Krakowski Kredens w lokalizacjach, w których prowadzona jest przez tę spółkę działalność, a także pozyskiwać nowe lokalizacje w celu rozwoju sieci sprzedaży detalicznej.

"Leclerc jako aktywny uczestnik koncentracji, wskutek jej zrealizowania poszerzy zakres swojej działalności wchodząc na nowy rynek geograficzny (Kraków) i wzmacniając swoją relatywnie słabą pozycję w Tarnowie i Trójmieście. Dla Alma koncentracja będzie jednym z elementów, który pozwoli na pozyskanie środków koniecznych do zamknięcia procesu upadłościowego".

W listopadzie 2017 r. Sąd Rejonowy w Krakowie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki Alma Market. Zatwierdził też warunki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dłużnika za 94 mln zł netto na rzecz spółki Immomok.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.