15.01.2022/11:45

Barometr Providenta: Polacy masowo ograniczają plany wydatkowe na 2022 rok

Zamieszanie związane z pandemią, a także wysoka inflacja powodują, że Polacy przestali planować wydatki na najbliższe miesiące i będą na bieżąco przyglądać się sytuacji. Wielu z nich nie myśli również na razie o wakacjach.

Jak wynika z danych Providenta, na które powołuje się portal biznes.newseria.pl, raptem nieco ponad 30 proc. ankietowanych zaplanowało w tym roku większe wydatki z wyprzedzeniem, podczas gdy w poprzednich, przedpandemicznych latach ten wskaźnik sięgał aż 70 proc. To zresztą sytuacja podobna do tej z początku zeszłego roku, gdy wielu Polaków również nie wybiegało w odległą przyszłość, planując wydatki.

Z danych wynika, że częściej planują kobiety – 40 proc., w przeciwieństwie do mężczyzn – 34 proc. Z kolei w podziale na grupy wiekowe dotyczy to głównie 35–44-latków, wśród których 41 proc. z wyprzedzeniem zaplanowało wydatki na nadchodzący rok.

– Największe wydatki planujemy na życie codzienne, koszty związane z utrzymaniem domu i mieszkania oraz koszty wyżywienia. Drugą mocną pozycją w budżetach są wydatki na remonty. Trzecia pozycja jest z kolei związana z wyjazdami i urlopami. I tutaj również nastąpiła ciekawa zmiana – przed pandemią ok. 50 proc. Polaków już na początku roku planowało konkretne wyjazdy. W tym roku jest to tylko 26 proc. badanych – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

– Obserwujemy różnice w kwestii planowania wydatków wśród kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że to przede wszystkim kobiety planują wydatki związane z życiem codziennym, ze zdrowiem, a także z edukacją dzieci. Natomiast mężczyźni planują wydatki związane z remontem lub zmianą samochodu, zakupem nowego sprzętu RTV/AGD i innymi kwestiami, które są udogodnieniem życia codziennego – wymienia rzeczniczka Providenta.

Co istotne, kobiety częściej planują wydatki na codzienne życie, zdrowie i edukację dzieci, a mężczyźni te związane z remontem i zakupem sprzętu RTV/AGD.

– Większość z nas bieżące wydatki będzie finansować z oszczędności i bieżących dochodów. Tylko 6,5 proc. badanych zadeklarowało, że będzie posiłkować się kredytami lub pożyczkami – mówi Karolina Łuczak.

Co istotne, najnowsze badania Barometru Providenta pokazuje, że prawie co trzeci Polak spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w przeciągu najbliższego roku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nickt 17.01.2022

    Bo nikt na głowę nie upadł, żeby płacić za masło więcej niż mieszkaniec Niemiec czy UK. To samo z serem, napojami, kawami i dziesiątkami innych podstawowych produktów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także