11.01.2019/16:04

Basel Olten Pharm walczy o przetrwanie. Sprawa powiązana z aferą GetBack

Warszawski sąd rejonowy otworzył w grudniu przyspieszone postępowanie układowe firmy Best Production Forces (dawniej Mincer Corporation), która odpowiada za 70-80 proc. produkcji dla firmy kosmetycznej Basel Olten Pharm. W listopadzie sąd odrzucił natomiast wniosek Basel Olten Pharm o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Nie ma także decyzji sądu w sprawie wniosków o sanację, jak i o upadłość, które firma złożyła.

Firma Basel Olten Pharm była powiązana kapitałowo i osobowo z Konradem K. – prezesem firmy GetBack, któremu postawiono zarzuty usiłowania oszustwa na szkodę Polskiego Funduszu Rozwoju, wyrządzenie szkody finansowej wielkiej wartości spółce GetBack oraz manipulowanie instrumentami finansowymi i podawanie do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji o działaniach spółki publicznej.

Jeszcze na koniec 2016 r. Konrad K., był głównym akcjonariuszem Basel Olten Pharm z 80-proc. udziałem w kapitale spółki. W lutym 2017 r. sprzedał jednak swoje akcje funduszom Stability Fund 17 FIZ oraz Altus 59 FIZ. Spółkami Basel Oltern Pharm, jak i Best Production Forces zarządza obecnie Alicja Kąkolewska, prywatnie matka Konrada K.

Firma GetBack powstała w 2012 roku i zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiosną ubiegłego roku okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych. Ich wartość szacuje się na ponad 2,5 mld zł, a liczbę obligatariuszy na przeszło 9 tysięcy. Od kwietnia 2018 roku obrót akcjami firmy na giełdzie został zawieszony na wniosek KNF. Ponadto Prokuratura Regionalna w Warszawie i CBA prowadzą śledztwo w sprawie GetBack. Dotyczy między innymi wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, czy podawania nieprawdy w raportach giełdowych. Z tzw. aferą GetBack powiązane są także spółki Hussar Group SA i Hussar Transport SA, GB Managers SA i Basel Olten Pharm. Każda z tych spółek, w wyniku emisji obligacji na olbrzymią skalę, została doprowadzona do upadłości lub restrukturyzacji (sprawa Basel Olten Pharm jest w toku).
Basel Olten Pharm to firma, która powstała na bazie spółki Skinea Polska (marka Evree). Założycielami Skinea Polska byli Mirosław Bryk oraz Paweł i Anna Mrowińscy. W 2015 r. Skinea kupiła firmę Mincer z Michałowic z jej zakładem produkcyjnym. Ta transakcja zachwiała stabilnością spółki. Dofinansował ją Konrad K., który przekazał udziały do funduszy, a Skinea Polska zmieniła nazwę na Basel Olten Pharm (marki: Buna, Mincer Pharma, Evree, Neuronica, Solvea). W listopadzie 2017 r. założyciele firmy zostali odwołani, ze stanowiska prezesa – Mirosław Bryk, wiceprezesa – Anna Mrowińska, i usunięci z firmy. W marcu 2018 r. firma Basel Olten Pharm przeniosła produkcję i magazyn do parku logistycznego MLP Pruszków II i zapowiadała ekspansję zagraniczną. Tymczasem tonęła w długach. W październiku 2018 r. wierzyciele zostali poinformowani, że firma złożyła do sądu wniosek o przyspieszone postępowanie układowe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.