16.03.2014/16:49

Baterie - elektryczny impuls

Pod względem sprzedaży baterii Wielkanoc nie dorównuje Bożemu Narodzeniu, ale wyróżnia się na tle innych miesięcy.

Wprawdzie nie ma u nas zwyczaju obdarowywania się prezentami na Wielkanoc, ale jak tu przyjść w gości i nie przynieść czegoś dla dzieci... Oczywiście czegoś zasilanego bateriami. Właściciele sklepów potwierdzają, że w tym czasie ich sprzedaż rośnie, jednak przyznają, że sezonowość na tym rynku jest coraz mniej odczuwalna. Podobnego zdania są producenci. – Jeszcze parę lat temu sezonowość w przypadku baterii była bardzo widoczna – okresy świąteczny i wakacyjny stanowiły popytowe piki. Patrząc na wyniki z dzisiejszej perspektywy, można zaobserwować, że sprzedaż odbywa się dosyć płynnie w ciągu roku – mówi Zofia Mirska z firmy Spectrum Brands Poland, dystrybutora baterii VARTA. Jej zdaniem obecnie najbardziej widocznym trendem na rynku jest wzrost zainteresowania bateriami alkalicznymi kosztem tańszych i mniej wydajnych baterii cynkowo­‑węglowych. – Rośnie także popularność baterii guzikowych, ze względu na postępującą miniaturyzację urządzeń. Jednocześnie zwiększająca się świadomość ekologiczna konsumentów przekłada się na wzrost zainteresowania wielokrotnie ładowalnymi akumulatorami – dodaje Zofia Mirska.
Producenci baterii, w porównaniu z wytwórcami innych dóbr FMCG, mają utrudnione zadanie, ponieważ nie mogą „grać” kształtem produktu, tylko ewentualnie szatą graficzną – wymiary muszą pozostać takie same. Dlatego wszelkie modyfikacje wyglądu są bardzo subtelne. Wysiłki producentów idą więc w kierunku wydłużania żywotności ogniw i optymalizowania kosztów wytwarzania. To w naturalny sposób ogranicza również pole manewru sprzedawców. Dlatego niezwykle ważna jest ekspozycja.
W okresie przedświątecznym powinno się eksponować najpopularniejsze typy baterii AA, AAA, R20 i R14, które zazwyczaj zasilają zabawki. W tej grupie powinny znaleźć się również akumulatory, których sprzedaż przed świętami wzrasta. Sprzedawca zaś powinien umieć odróżnić baterię alkaliczną od węglowo­‑cynkowej a także wiedzieć, że cynkowa jest oparta na starej technologii i należy jej używać do urządzeń o małym zapotrzebowaniu na energię. Z kolei ogniwo alkaliczne jest nowocześniejsze, bezpieczniejsze i można je stosować do sprzętu o większym zapotrzebowaniu na energię. Pamiętajmy, że bateria alkaliczna jest nieco droższa, ale bardziej uniwersalna w zastosowaniu. (HUW)

Wiadomości Handlowe, Nr 3 (133) Marzec 2014

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.