13.10.2016/12:02

Beata Szydło potwierdza: będzie nowy projekt ustawy o podatku handlowym

Rząd nie wycofa się z planów opodatkowania sektora handlowego w inny sposób, niż w ustawie uchwalonej w lipcu przez Sejm, zakwestionowanej później przez Komisję Europejską. Premier Beata Szydło zapowiedziała to na antenie TV Trwam.

- Werdykt (KE - dop. red.) zaskarżymy do trybunału w Strasburgu, a po drugie będziemy również przygotowywać nowy projekt - powiedziała szefowa rządu w TV Trwam. Nie zdradziła jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Przypomnijmy, w podobnym tonie wypowiedział się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wiem jedno: podatek powinien być i tutaj coś zawiodło, jeśli chodzi o jego przygotowanie. Musimy nad tym pracować. Nie ma powodów, żeby tego rodzaju działalność, jaką prowadzą hipermarkety i wielkie sieci handlowe, była nieopodatkowana - powiedział prezes PiS w wywiadzie udzielonym PAP w ostatnich dniach.

Prace nad nowym projektem ustawy trwają obecnie w Ministerstwie Finansów. Resort bierze pod uwagę m.in. podatek jednolity i bez kwoty wolnej. Druga opcja to danina płacona od metra kwadratowego powierzchni sklepu, wzorowana na modelu francuskim. W tym wariancie stawki podatku mogłyby ustalać samorządy, natomiast na poziomie centralnym doszłoby do wprowadzenia jedynie minimalnej stawki, obowiązującej na terenie całego kraju. Również wpływy z podatku zasiliłyby budżety jednostek samorządowych, a nie państwa.

Czytaj także:
Jarosław Kaczyński nie chce rezygnacji z podatku handlowego

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Lekarz 14.10.2016

    PIS - chora partia, pisowcy - chorzy ludzie, Polska - biedny kraj.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.