11.05.2018/08:09

Będzie łatwiej o nowe inwestycje

Rok 2018 upłynie pod znakiem zmian legislacyjnych. Mają się zmienić m.in. przepisy budowlane, a także przygotowano Kodeks urbanistyczno-budowlany, który ma ukrócić biurokrację i usprawnić realizację inwestycji - piszą w analizie eksperci Colliers International.

Duże emocje będzie budził temat tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, uchwalonej pod koniec ubiegłego roku, do której już zapowiadane są zmiany.

Polski rynek inwestycyjny i rynek gruntów w 2017 r. biły kolejne rekordy. Dzięki znakomitym wynikom Polska, ze swoim 40 proc. udziałem, ponownie zajęła pozycję lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyprzedzając m.in. Czechy (26 proc.) i Węgry (13 proc.).

— Polski rynek inwestycyjny wciąż jest na fali wznoszącej. Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w 2017 roku osiągnął historyczny pułap 5.1 mld euro. Wysoki popyt odnotowaliśmy we wszystkich głównych klasach aktywów, z rekordami w sektorze hotelowym i magazynowym. Obserwujemy też dalszą aktywność transakcyjną w I kw. 2018 r. – w toku są liczne transakcje i umowy przedwstępne, co zwiastuje kolejny dobry rok pod względem wartości transakcji. Co warto podkreślić, z roku na rok coraz większy udział w rynku mają miasta regionalne – 75 proc. wolumenu z 2017 r. zainwestowane zostało poza stolicą — mówi Piotr Mirowski, senior partner w Colliers International i Szef Działu Doradztwa Inwestycyjnego.

W ubiegłym roku ponad połowa całkowitego kapitału na polskim rynku została zainwestowana w transakcje portfelowe i transakcje korporacyjne, co wskazuje na stale rosnące zainteresowanie dużych, paneuropejskich i globalnych inwestorów instytucjonalnych.

Najbardziej aktywnymi graczami na polskim rynku w ciągu ostatnich 3 lat byli inwestorzy i menedżerowie inwestycyjni z USA, RPA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Polscy inwestorzy stanowią w tej grupie margines, chociaż każdego roku zwiększa się zaangażowanie rodzimego kapitału. Najbardziej aktywni w 2017 roku byli: CIC, Union Investment, Globalworth, REICO, Echo Polska Properties (Redefine), Pradera, DAW oraz Octava FIZAN (Elliott).

Również dla rynku gruntów inwestycyjnych ubiegły rok okazał się rekordowy – zanotowano najwyższy wolumen transakcyjny od 2006 r., zakończony wynikiem ok. 3,5 mld złotych. Pozytywne wskaźniki makroekonomiczne wskazywały na dobrą kondycję gospodarki i przyciągały inwestorów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.