19.02.2020/08:53

Będzie nowelizacja ustawa o przewadze kontraktowej. Co szykuje MRiRW?

Rada Ministrów zapowiada też wprowadzenie do ustawy "możliwości do wyrażenia sprzeciwu przez producenta wobec stosowania minimalnego okresu obowiązywania umowy lub minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy produktów rolnych". Miałoby to być możliwe jedynie pod warunkiem, że producent złoży taki sprzeciw na piśmie.

Ostatnia z planowanych zmian, o której dowiadujemy się już na tym etapie, dotyczyć będzie rozszerzenia upoważnienia ustawowego przez określenie rodzajów produktów, dla których minister właściwy dla spraw rynków rolnych może określić w drodze rozporządzenia: minimalny okres obowiązywania umowy lub minimalny okres od zawarcia umowy do realizacji dostawy wybranych produktów lub termin zawarcia umowy na dostarczanie produktów rolnych.

Rząd zakłada przyjęcie projektu ustawy w pierwszym kwartale 2020 r. Później projektem zajmie się parlament.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • prawnik 19.02.2020

    Proponuję doczytać projekt zmian bo w artykule i tytule jest to błędnie przedstawione - kary zmieniają się nie w ustawie o przewadze kontraktowej ale ustawie o organizacji rynków rolnych.
    Do ustawy o przewadze kontraktowej ma być natomiast dodany zakaz sprzedaży poniżej ceny referencyjnej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.