15.03.2019/15:33

Będzie powrót do dwóch niedziel handlowych? W Ministerstwie Przedsiębiorczości powstała analiza

Business Insider dotarł do analizy powstałej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, w której zalecany jest powrót do ubiegłorocznego rozwiązania w zakresie ograniczenia handlu w niedziele, czyli do dwóch niedziel handlowych w miesiącu. 

Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz zapowiadała niedawno, że jeśli zakaz handlu w niedzielę nie przyniesie planowego efektu, rozwiązanie będzie weryfikowane. Wkrótce zostaną podane wyniki badań na tym, czy zakaz handlu w niedziele wpływa na małe sklepy.

Business Insider Polska dotarł do analizy, z której wynika, że eksperci z resortu zalecają powrót do prawa obowiązującego w 2018 roku, czyli do dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Ich zdaniem byłby to kompromis dla przedsiębiorców i konsumentów.

Ponadto eksperci ministerstwa zwracają uwagę, że m.in. wyjątkowy pod względem sprzedaży ubiegły rok, zmiany strukturalne w polskim handlu detalicznym, dobry stan gospodarki, a także krótki okres obowiązywania nowych przepisów, powodują, że trudno rzetelnie ocenić efekty ograniczenia handlu w niedziele.

Business Insider zwrócił się do MPiT z pytaniem, czy analiza, do której dotarła redakcja, będzie wiążąca dla resortu. Ministerstwo podkreśla, że analiza nie jest równoznaczna ze stanowiskiem resortu, a „prace nad raportem badającym wpływ ograniczenia handlu w niedziele" wciąż trwają.

Czytaj więcej w "BI".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ~anonim 17.03.2019

    Chyba czegoś nie doczytałem ale wydawało mi się że wolne niedziele są dla pracowników sieci handlowych aby mieli wolne dla rodzin a nie dla małych sklepików i ich handlu. O co chodzi????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.