27.06.2017/13:42

Będzie wielka, sektorowa kontrola PIP w sieciach handlowych!

W przyszłym roku kontrole w sieciach handlowych skupią się nie tylko na tego typu sprawach. - Skontrolujemy sieci również pod względem kwestii technicznych. Dzisiaj wszyscy korzystamy z klimatyzacji, ale nie wszyscy wiemy, jak klimatyzacja jest szkodliwa - zapowiada Giedrojć w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl. Jak podkreśla, klimatyzacja w sklepach działa zwykle przez cały rok, więc musi być sprawna. - Sprawdzimy, czy procedury dotyczące odpowiedniej konserwacji i przeglądu są stosowane. Bo dobra klimatyzacja to nie tylko dobre samopoczucie pracowników, ale też znacznie mniej dni chorobowych - mówi główny inspektor pracy. Giedrojć przypomina także o obowiązku zapewnienia bezpłatnej wody pracownikom (gdy temperatura przekracza 28 stopni w pomieszczeniu lub 25 na zewnątrz).

Kontrole zapowiadane na 2018 r. obejmą nie tylko największe sklepy, ale również mniejsze placówki. - Często zdarza się tak, że praca w małych sklepach jest znacznie trudniejsza, niż praca w super- czy hipermarketach. Tam nie ma żadnych wózków, dziewczyny podnoszą ciężary, wkładają na półki, zdejmują i przenoszą towar. Ba, niektórzy pracownicy są przymuszani do tego, żeby stać w sklepie nawet, kiedy nie ma klientów, w związku z czym naraża się tych pracowników na zagrożenia chorobowe. To jest dla mnie niezrozumiałe i zdumiewające - podkreśla Giedrojć.

Inspektorzy PIP w przyszłym roku kontynuować będą także sprawdzanie umów cywilno-prawnych w zakresie spełniania wymogów dot. minimalnej stawki godzinowej (13 zł brutto). To jeden z priorytetów już w roku bieżącym. Zdaniem Giedrojcia, prowadzone w tym zakresie kontrole są "niesamowicie skuteczne" i powinny być kontynuowane. - Nie odpuszczamy, kiedy inspektor pracy stwierdzi, że minimalna stawka nie jest wypłacana - mówi szef PIP.

Obszarem, którym inspekcja pracy planuje się zająć w 2018 r., będzie także zakaz handlu w niedziele. Na razie ustawa dotycząca tej materii nie została uchwalona - znajduje się dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie - jednak jej wejście w życie planowane jest na początek przyszłego roku.

- Będziemy badać, czy przepisy, które zostaną uchwalone, będą przestrzegane, czy też nie. Bezwzględnie - mówi Giedrojć. Jak dodaje, sam jest zwolennikiem stopniowego ograniczania handlu w niedziele (począwszy od jednej niedzieli, potem dwie itd.). - Bardzo często słyszę, że zmniejszy się zatrudnienie; często słyszę też, że po prostu jest to złe rozwiązanie. A ja uważam, że obszar pozyskiwania zysków może się zmienić z niedzieli na sobotę czy na piątek - podkreśla.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • tesco 14.07.2017

  NIECH sprawdzą w jakich warunkach teraz się pracuje. Pracownicy nie mogą mieć krzesła przy stacji z komputerem. zostali wyniesieni z biura w którym dotychczas wykonywali swoje obowiązki. Wiele rzeczy nie ma nawet gdzie położyć, wszystko niemalże w ręku.

 • Tesco 01.07.2017

  Niech sprawdza grafik kirowników w tesco maja 2 weekeny wolne w wmiesiacu a bracownik tylko jeden a jak przychodzi kontrola to inny grafik jest pokazywany a wynagrodzenie pracownika to na pampersy nie starcza a godziny pracy sa oszukiwane

 • Tesco 01.07.2017

  Niech sprawdza grafik kirowników w tesco maja 2 weekeny wolne w wmiesiacu a bracownik tylko jeden a jak przychodzi kontrola to inny grafik jest pokazywany a wynagrodzenie pracownika to na pampersy nie starcza a godziny pracy sa oszukiwane

 • Gosia 28.06.2017

  Powinni sprawdzc ,czy ciezary odpowiednie do plci.Stracilam zdrowie w markecie i nikt mi juz go nie zwroci,pracujac za trzech a nawet cztetech.

 • Karol 28.06.2017

  A może warto prowadzić działalność od początku zgodnie z przepisami i szukać optymalizacji działalności i wykorzystania zatrudnionych pracowników w wykorzystaniu technologii i nowych kanałów komunikacji z klientem/sprzedaży?

 • daswa 28.06.2017

  Pewnie już rozpoczeto fałszowanie dokumentacji, zamawianie sprzętu który winien byc a nie jest itd.

 • aga 28.06.2017

  Ale żeby zobaczyć co naprawdę nie działa kontrola powinna być niezapowiedziana. O ile wiem w tej chwili jest odwrotnie. Powiadamia się o mającej nastąpić kontroli i zostawia się trochę czasu na pochowanie trupów po szafach. A potem wszyscy są zadowoleni...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.