08.06.2018/09:42

Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie

Według danych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w maju br. stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w kwietniu.

Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan wskazuje, że okresie od kwietnia do maja br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy spadła o 39 tys. osób, co stanowi 3,7 proc. W tym samym czasie ubiegłego roku (maj 2017 - kwiecień 2017) stopa bezrobocia obniżyła się o 0,3 punktu (z poziomu 7,6 proc. w kwietniu do 7,3 proc. w maju).

„Spadek liczby osób bezrobotnych w tym okresie roku jest związany ze zwiększonym sezonowo zapotrzebowaniem na pracę w takich branżach jak budownictwo, turystyka czy rolnictwo” – wyjaśnia Monika Fedorczuk.

Zauważa też, że dynamika spadku bezrobocia była największa w województwie warmińsko - mazurskim, gdzie stopa bezrobocia nadal jest dwucyfrowa i wynosi 10,5%.

Nadal pracodawcy zgłaszają rosnące trudności z pozyskaniem pracowników, zarówno do prac niewymagających kwalifikacji, jak i specjalistycznych. Spadkowi bezrobocia towarzyszy silne zapotrzebowanie na pracowników, które częściowo jest zaspokajane poprzez zatrudnianie cudzoziemców, szczególnie pochodzących z Ukrainy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.