26.07.2018/14:43

Biedronka: Zakaz handlu w niedziele zaszkodził nam mniej niż konkurencji

– Udało nam się złagodzić skutki zakazu handlu w niedziele i wypracować wzrost sprzedaży LfL. Sklepy czynne w niedziele nie miały istotnego wpływu na nasze wyniki. Cały rynek stracił przez zakaz część sprzedaży impulsowej – wyjaśnia Ana Luísa Virgínia, szefowa biura zarządu Jerónimo Martins.

– Mimo zakazu handlu w niedziele w pierwszym półroczu udało nam się wypracować wzrost sprzedaży LfL na poziomie 4,5 proc. Szacując skutki zakazu należy wziąć pod uwagę, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra, możliwe więc, że gdyby nie zakaz, osiągnęlibyśmy lepsze wyniki niż te 4,5 proc. Co prawda udało nam się w znacznym stopniu złagodzić skutki zakazu, konstruując promocję w ten sposób, by zachęcić ludzi do dodatkowych zakupów przed niedzielami bez handlu. Jednak z powodu zakazu sprzedaż impulsowa jest stracona dla rynku. Stąd przypuszczenie, że nasze wyniki mogły być lepsze niż 4,5 proc. – spekuluje Ana Luísa Virgínia.

W pierwszym półroczu mieliśmy o sześć dni handlowych mniej niż zwykle. W trzecim kwartale będzie to osiem dni, a w czwartym pięć. Łącznie w drugim półroczu detaliści stracą więc 13 dni pracy. To wpłynie w jakimś stopniu na wyniki finansowe. Jednak przedstawicielka Jeronimo Martins nie uważa, by fakt, że małe sklepy mogą handlować w niedziele, znacząco dotknął Biedronki.

– Nie wydaje mi się, by fakt, że niektórzy detaliści mogą otwierać swoje sklepy w niedziele niehandlowe, miał istotny wpływ na wyniki Biedronki, bo w takim wypadku nie zwiększylibyśmy udziałów w rynku o dwa punkty procentowe. Biedronka poradziła sobie zatem bardzo dobrze z zakazem handlu, w porównaniu do innych podmiotów. De facto osiągnęliśmy założone wyniki – przekonuje menedżerka.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • patriota 28.07.2018

    Ta portugalska korporacja ("dumni z tego co nasze") trzyma sztamę z caritasem, część sklepów stoi na ziemiach wydartych Polakom przez kościół za złotówkę, nie ma co się dziwić, że tak jak święty Orlen korzystają

  • Handlowiec 27.07.2018

    Ktoś jednak musiał stracić, żeby zyskać mógł ktoś - Stracił drobny rodzinny handel.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.