05.04.2019/14:46

Biodegradowalne naczynia z otrębów pszennych polskiej firmy podbijają świat

Naczynia i sztućce ze sprasowanych otrębów pszennych robią międzynarodową karierę. Produkty polskiej firmy Biotrem są już sprzedawane do blisko 20 krajów. Testuje je m.in. warszawska Ikea.

Założyciel firmy Biotrem, Jerzy Wysocki, który zajmuje się uprawą pszenicy i prowadzi młyn, opracował metodę przekształcania otrębów pszennych, które są produktem ubocznym mielenia zboża, w talerze i miski, w których można spożywać zimne i ciepłe potrawy, a także podgrzewać jedzenie w mikrofalówce. Z tego samego surowca mogą być produkowane także jednorazowe sztućce, szklanki czy pojemniki na żywność.

Produkcja jest bardzo prosta i niskonakładowa. Do otrębów dodaje się nieco wody, masę wkłada się do formy, a następnie poddaje ciśnieniu i podgrzewa. Ta prosta technologia, chroniona międzynarodowymi patentami, pozwala produkować w pełni biodegradowalne naczynia i sztućce, a sam proces produkcji także jest w pełni ekologiczny. Oprócz otrębów zużywana jest nieznaczna ilość wody, nie potrzeba żadnych surowców mineralnych czy dodatków chemicznych. Z jednej tony otrębów powstaje nawet 10 tys.

Naczynia i sztućce są w pełni biodegradowalne, co więcej, kompostowanie trwa zaledwie ok. miesiąca, podczas gdy biodegradacja papieru trwa ok. pół roku, a plastiku – nawet stulecia. Co więcej, produkty firmy Biotrem są w pełni jadalne, można je bezpiecznie gryźć.

Firma eksportuje swoje produkty do blisko 20 krajów, m.in. do Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich, Beneluxu, Austrii, Szwecji, Włoch, Szwajcarii i Portugalii, a także do USA, Kanady i Korei Południowej. Od niedawna testuje je warszawska Ikea w swojej restauracji w Blue City.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.