08.08.2016/13:36

Błąd w ustawie o podatku od handlu. Sieci handlowe zapłacą mniej

Według ekspertów wyższa stawka podatku od sprzedaży detalicznej będzie liczona dopiero od 187 mln zł przychodów sklepu, a nie od 170 mln zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowa danina ma obowiązywać od początku września.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej ma przewiduje dwie stawki podatku – 0,8 proc. i 1,4 proc. Wyższa miała obowiązywać od przychodów sklepów powyżej 170 mln zł miesięcznie. Okazuje się jednak, że limit wyniesie 187 mln zł. Jak informuje „DGP” wszystko dlatego, że w ustawie wyraźnie zdefiniowano przedmiot i podstawę opodatkowania.

Zdaniem cytowanych przez „DGP” ekspertów „o ile przedmiotem opodatkowania rzeczywiście jest przychód, o tyle podstawę opodatkowania stanowi nadwyżka przychodów powyżej kwoty 17 mln zł miesięcznie. Stawki podatku odnoszą się natomiast bezpośrednio do podstawy opodatkowania”. Taką interpretację potwierdziło też Ministerstwo Finansów.

To oznacza, że wyższa stawka podatku (1,4 proc.) będzie mieć zastosowanie jedynie do tej części przychodów ze sprzedaży detalicznej, która przekracza kwotę 187 mln zł (17 mln zł + 170 mln zł). Zdaniem ekspertów na taką interpretację wskazuje literalne brzmienie przepisów.

Zdaniem ekspertów takie określenie progu podatkowego (187 mln zł) może być efektem pomyłki legislacyjnej, niezgodnej z zamiarem projektodawcy. Przepisy w uchwalonym brzmieniu są więc korzystniejsze dla podatników. Tym samym wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej mogą być niższe od zakładanych przez rząd.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.