30.10.2018/11:17

Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce: Widzimy wzrost sprzedaży na naszych stacjach paliw

- Wychodzę z założenia, że stacja benzynowa jest przeznaczona do sprzedaży określonych produktów i usług. Można oczywiście tę gamę produktów i usług zwiększać, ale mówimy cały czas o ograniczonej powierzchni handlowej. Słyszę o pomysłach prób sprzedaży artykułów elektronicznych na stacji, rejestrowania nowych linii produktowych żeby sprzedawać tam obuwie, odzież inne artykuły. Według mnie nie tędy droga, bo to nie jest rodzaj zakupów, który jest przeznaczony do realizacji na stacji – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce.

Koncerny paliwowe otrzymały ostatnio duży prezent od rządu. Wprowadzona w marcu br. ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele pozytywnie przekłada się na biznes stacji paliw, w kwietniu wzrosty obrotów sięgnęły 35 proc. (Nielsen). BP będzie w stanie skorzystać z tej szansy?

BP rozwija intensywnie biznes pozapaliwowy już od kilku lat. Pozytywne jest to, że regulator decydując się na pewne ograniczenia w handlu zostawia jednak polskim klientom możliwość realizowania swojego stylu życia. Ludzie chcą podróżować, mieć możliwość zakupić podstawowe produkty również w weekendy. To dobrze, że pomimo regulacji istnieje możliwość zaopatrzenia się w dobra, które są potrzebne konsumentowi również w weekend i w święta. Stacje paliwowe, nie tylko w Polsce, są uważane za naturalne miejsce do takich zakupów. Poszczególne firmy próbują się w różny sposób pozycjonować w tym kontekście.

Wychodzę z założenia, że stacja benzynowa jest przeznaczona do sprzedaży określonych produktów i usług. Można oczywiście tę gamę produktów i usług zwiększać, ale mówimy cały czas o ograniczonej powierzchni handlowej. To jest najczęściej sklep o powierzchni od 80 do 100 mkw. i siłą rzeczy on ma swoje ograniczenia.

Słyszę o pomysłach prób sprzedaży artykułów elektronicznych na stacji, rejestrowania nowych linii produktowych żeby sprzedawać tam obuwie, odzież inne artykuły. Według mnie nie tędy droga, bo to nie jest rodzaj zakupów, który jest przeznaczony do realizacji na stacji.

Czy w ciągu ostatnich miesięcy widzicie realne wzrosty sprzedaży na swoich stacjach?

Tak, widzimy wzrosty. Nie przypisywałbym ich jednak jedynie zmianom w prawie. Nakłada się tu kilka czynników. Z jednej strony to zakaz handlu w niedzielę, z drugiej strony ograniczenie szarej strefy w paliwach, co powoduje, że sprzedaż paliw dotychczas funkcjonująca w nielegalnym obrocie zastępowana jest przez legalne, jakościowe paliwa sprzedawane na naszych na stacjach. Te dwie rzeczy się na siebie nakładają. Jeżeli pan pyta czy jest wzrost sprzedaży na stacjach - raporty mówią, że tak, my to też widzimy w naszych własnych raportach i wynikach, ale to nie jest związane tylko z zakazem handlu w niedzielę.

Czy ograniczenie handlu w niedzielę przyspieszy transformację stacji paliw w Polsce, w kierunku tego co widzimy w krajach Europy Zachodniej?

Myślę, że może przyśpieszyć, ale to nie będzie jedyny impuls, który powoduje, że rynek idzie w tym kierunku. Siłą rzeczy jako społeczeństwo dostosowujemy się do wzorców zachodnich, jesteśmy bardziej otwarci na innowacje i nowe rozwiązania. Stacja paliw teraz a 20 lat temu, to zupełnie inne miejsce. Dziś stacja to profesjonalnie zorganizowany obiekt, gdzie jest też oferta spożywcza i usługi jak myjnie, bankomaty, kwiaciarnie i apteki... można mnożyć te przykłady. To następuje według mnie niezależnie od tego czy jest zakaz handlu czy go nie ma.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.