15.01.2020/11:54

Brak polskich przepisów może szkodzić eksporterom mięsa

Pomimo obowiązującego od miesiąca nowego rozporządzenia unijnego o kontroli żywności, w Polsce nadal nie wydano wdrażających je przepisów. Może to zagrozić naszemu eksportowi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W Polsce nie wydano wciąż przepisów wdrażających unijne rozporządzenie o kontroli żywności, choć ministerstwo rolnictwa miało na to prawie trzy lata. Unijne rozporządzenie, które zostało rozszerzone o zdrowie roślin, środki ich ochrony, produkcję ekologiczną i jej kontrolę czy żywność modyfikowaną genetycznie obowiązuje w Polsce, ponieważ unijne prawo jest nadrzędne nad krajowym. Ale rozporządzenie wprowadza również obowiązek uregulowania wielu kwestii przez państwa członkowskie. Jednym z takich zagadnień jest wyznaczenie organów kontroli bezpieczeństwa żywności oraz zasad odwoływania się od wyników takich kontroli. 

Według „DGP”, zgodnie z rozporządzeniem powstawać mają ratingi  przedsiębiorców działających na tym rynku, które mają być jawne. Krajowe prawo powinno określać np., kto i jak ma te ratingi upubliczniać. Tyle że odpowiednich przepisów nie ma.

Zdaniem europosła Krzysztofa Jurgiela, brak przepisów stanowi zagrożenie dla polskich producentów. Z powodu przerwania ciągłości kontroli żywności np. przez Inspekcję Weterynaryjną, mogą pojawić się trudności z dopuszczeniem zwierząt do uboju. Z problemem braku polskich uregulowań mogą zmierzyć się też producenci żywności ekologicznej i używający paszy z ziarna modyfikowanego genetycznie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie widzi problemu. W odpowiedzi udzielonej Krzysztofowi Jurgielowi, resort stwierdza, że „rozporządzenie opublikowanie w Dzienniku Urzędowym UE staje się częścią krajowego porządku prawnego i jest skuteczne bezpośrednio”. Zdaniem ekspertów nowe przepisy są potrzebne jak najszybciej, bo nowe rozporządzenie ma szerszy zakres. Gdyby KE uznała, że polskie przepisy nie gwarantują bezpieczeństwa żywności, może ostrzec inne kraje UE przed kupowaniem od polskich producentów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.