03.04.2014/10:22

Branża mięsna straci na rosyjskim embargo

Od 7 kwietnia Rosja zakaże importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. W 2013 roku nasz eksport mięsa wieprzowego do tego kraju był warty blisko 417 mln zł – informuje serwis internetowy tvn24bis.pl.

Rosja zakazała od 7 kwietnia importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. Embargo wprowadziła już Białoruś, a planują to robić także inne państwa Unii Celnej, czyli Kazachstan i Armenia, która ma do niej przystąpić. Wartość eksportu polskiego mięsa wieprzowego w 2013 roku wyniosła ponad 3,8 mld zł. Rok wcześniej było to ponad 3,2 mld złotych. Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że w 2013 roku do krajów Unii Celnej (Rosji, Białorusi, Kazachstanu) Polska eksportowała mięso wieprzowe o wartości 896 mln złotych. To ponad 23,5 proc. wartości całego eksportu tego produktu. Według Witolda Choińskiego, prezesa Polskiego Mięsa dzisiejsza decyzja nie jest dla branży niczym nowym, ale oznacza, że porozumienie pomiędzy państwami oddala się.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.