28.05.2013/12:46

Branża spirytusowa wciąż nie wyszła z kryzysu

Od kilku lat polscy przedsiębiorcy dopłacają do produkcji wódki, a w ubiegłym roku co czwarta firma z branży spirytusowej nie wypracowała zysku – informuje Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Choć większość firm zamknęła rok na plusie, to uzyskane przychody nie wystarczą na pokrycie zadłużenia z lat poprzednich. Szczególnie z kryzysowego 2011 roku, kiedy straty producentów wyniosły aż 326 mln zł. Obecnie w Polsce jest 79 producentów napojów spirytusowych oraz 147 gorzelni wytwarzających spirytus. Łącznie firmy na rynku spirytusowym
i ich dostawcy generują ok. 93 000 miejsc pracy. Jak szacuje KPMG, likwidacja szarej strefy mogłaby przynieść dodatkowe 6600 miejsc pracy. Wartość rynku napojów spirytusowych w Polsce szacuje się na ok. 16 mld zł, branża spirytusowa odpowiada za 9,6 mld zł wpływów budżetowych (akcyza i podatek VAT).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.