24.08.2020/08:29

W Polsce najwięcej upada sklepów spożywczych. Pandemia dewastuje sektor handlu

Branża spożywcza najmocniej odczuwa likwidację placówek. Co trzeci zamknięty w pierwszym półroczu sklep zajmował się głównie sprzedażą żywności – wynika z analizy Bisnode Polska przygotowanej na podstawie danych GUS.

Najwięcej upadło sklepów ogólnospożywczych, niewyspecjalizowanych. Przybyło za to tych, które sprzedają owoce i warzywa oraz wyroby piekarniczo-cukiernicze. Bisnode tłumaczy to zmianą zachowań konsumenckich – choć sklepy typu convenience są coraz popularniejsze, to zwłaszcza w czasie pandemii klienci chcieli robić zakupy jak najbliżej domu.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, kurczenie się liczby sklepów w Polsce widać od lat; ogółem ich liczba wynosi ponad 257 tys., niemniej od 2009 r. ubyło ich ponad 100 tys. „W ostatnich latach trend wyhamowuje, niemniej nadal w czołówce najczęściej zamykanych są te sprzedające ubrania i materiały tekstylne, elektronikę czy książki. W tych sektorach, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, widać zdecydowany zwrot w stronę e-handlu, spowodowany zamknięciem większości stacjonarnych sklepów w marcu i kwietniu. Wymuszona pandemią sytuacja spowodowała jednak zmiany zachowań, które utrzymują się i będą jeszcze przyspieszać” – podaje dziennik.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także