26.02.2014/17:43

Bruksela: większe ostrzeżenia zdrowotne na papierosach

W środę Parlament Europejski poparł projekt przepisów wprowadzających zmiany w obecnej dyrektywie tytoniowej UE.

Uzgodnione nieformalnie z ministrami unijnymi, przepisy wprowadzą ostrzeżenie zdrowotne wielkości 65 proc. powierzchni paczki papierosów. Odpowiedzialna za projekt Linda McAvan przekonuje, że nowe zasady spowodują, że po papierosy będzie sięgać mniej młodych ludzi. Europosłowie chcą, by ostrzeżenia zdrowotne zajmowały dwie trzecie paczki z przodu i z tyłu (po 65 proc. powierzchni po obu stronach opakowaniach) i były obrazkowe. Obecne przepisy wymagają, aby pokrywały co najmniej 30 proc. powierzchni na przodzie i 40 proc. z tyłu paczki. Zakazane zostaną też opakowania zawierające mniej niż 20 papierosów. Przepisy wprowadzą zakaz dodatków smakowych w papierosach oraz w tytoniu do skręcania. Mentol zostanie zakazany od 2020 roku. Tytonie smakowe używane w fajkach wodnych pozostaną legalne.

Projekt ma zostać zaakceptowany przez Radę Unii Europejskiej 14 marca. Od momentu wejścia dyrektywy w życie, państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.