09.05.2014/09:54

Budżet traci przez spadek produkcji wódki

W marcu 2014 roku wpływy z akcyzy na napoje spirytusowe był drugi miesiąc z rzędu gorsze niż rok wcześniej – podaje „Rzeczpospolita”.

Założenia Ministerstwa Finansów, że podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe o 15 proc. przyniesie budżetowi dodatkowe 780 mln zł, są nierealne – uważa, cytowany przez gazetę, Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Wprawdzie w styczniu do budżetu trafiło o około 500 mln zł więcej z akcyzy niż przed rokiem, ale wynika to z faktu, że grudzień był rekordowy pod względem produkcji wódki. Firmy robiły zapasy przed podwyżką akcyzy od stycznia br. Gdyby oczyścić wpływy z efektu grudniowego, to w pierwszych czterech miesiącach 2014 mogły być one nawet o 60 proc. niższe niż rok wcześniej. Producenci uważają, że o tym, jak bardzo negatywny wpływ na ilość kupowanej czystej będą miały podwyżki, przekonamy się w pełni dopiero w czerwcu, bo wówczas na rynku nie będzie już trunków ze starych zapasów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.