19.09.2017/17:24

Carrefour może zamknąć niektóre hipermarkety, a część oddać we franczyzę

Nowy szef Carrefoura Alexandre Bompard może podjąć decyzję o zamknięciu niektórych hipermarketów we Francji, w ramach planu przestawiania sieci na nowe tory. Plan może zakładać także przekształcenie części placówek we franczyzę. Takie informacje przekazał agencji Reuters przedstawiciel związków zawodowych – informuje Business Insider.

Bompard, pełniący od lipca funkcję CEO w firmie Carrefour, pracuje nad szczegółową strategią restrukturyzacji sieci, którą ma przedstawić do końca roku. Wyznaczenie jasnych celów i metod działania jest tym ważniejsze, że wobec prognoz obniżenia zysku operacyjnego w całym 2017 r. o 12 proc. akcje spółki straciły od początku roku już blisko 30 proc. wartości.

Michel Enguelz, przedstawiciel związku zawodowego Force Ouvriere ujawnił w rozmowie z Reutersem, że plany prezesa Grupy Carrefour mogą obejmować zamknięcie niektórych francuskich hipermarketów oraz oddanie części z placówek wielkopowierzchniowych w zarząd innym podmiotom w formule franczyzowej. Rozważane jest także otwieranie części obiektów w niedziele, dla poprawy ich rentowności.

W ramach prac nad strategią Bompard rozpoczął serię spotkań z przedstawicielami francuskich związków zawodowych. Francja to najważniejszy rynek Carrefoura jeśli chodzi o przychody i zyski. Tutaj firma ma też największe kłopoty, wywołane zbytnim uzależnieniem od hipermarketów, które w skali globalnej tracą rynki, ponieważ zmieniają się nawyki konsumentów. W rozmowie z Enguelzem prezes sieci miał nie ujawniać szczegółów swojego planu, jednak jasno stwierdził, że celem jest powstrzymanie utraty udziałów w rynku francuskim i przyznał, że nie wyklucza takich opcji, jak oddanie niektórych placówek we franczyzę czy zamykanie placówek przynoszących największe straty – relacjonuje Business Insider.

Ponieważ Francja stopniowo znosi ograniczenia handlu w niedziele, Bompard rozważa także otwieranie hipermarketów w dni wolne od pracy. Rozmowy ze związkowcami na ten temat mają się rozpocząć 25 września.

Carrefour nie komentuje sprawy.

Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu Carrefour osiągnął wzrost sprzedaży netto o 6,2%, , ale jednocześnie firma odnotowała dwucyfrowy spadek dochodów operacyjnych. W ślad za tym zanurkowały akcje spółki, które na otwarciu sesji w dzień po ogłoszeniu wyników straciły ponad 15 proc. wartości – był to największy jednodniowy spadek w historii firmy.

Wkrótce po ogłoszeniu wyników finansowych Grupy Carrefour, Alexandre Bompard zapowiedział, że do końca roku przedstawi kompleksowy plan restrukturyzacji firmy. Bompard uważa, że Carrefour musi silniej postawić na skręt w stronę omnikanałowości, jak również przyspieszyć transformację digitalową firmy. Jak zapowiedział, szczególne zmiany mają dotknąć podstawową część biznesu detalisty, czyli hipermarkety, które mają "stać się bardziej konkurencyjne w świecie online".

Nowy prezes zapowiedział ponadto uproszczenie struktury zarządzania biznesem grupy, co miałoby pozwolić na szybsze reagowanie na rynkowe trendy i generować dodatkowe synergie. Zmiany mają dotknąć wszystkich krajów i wszystkich poziomów podejmowania decyzji, co oznacza, że dotyczyć będą również Polski.

Źródło: businessinsider.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.