11.06.2018/12:31

Carrefour zwalnia 2100 pracowników i jednocześnie daje sowity bonus byłemu szefowi

W tym samym czasie, gdy francuski detalista zamyka 243 placówki i zwalnia 2100 pracowników, były CEO Georges Plassat otrzymał bonus w wysokości blisko 820 tys. euro. Menedżer sprawował swoją funkcję od czerwca 2012 r. do lipca 2017 r. Po odejściu z firmy otrzymał w różnej formie łącznie ok. 16 mln euro – relacjonuje francuski dziennik Liberation.

Francuską opinię publiczną, a przede wszystkim związki zawodowe, działające w Carrefourze, oburzyły sowite apanaże, jakie otrzymuje były szef spółki. Plassat otrzymał stałe wynagrodzenie za sześć miesięcy 2017 r., w wysokości 820 tys. euro. Do tego doszło 1,82 mln euro jako “zmienna część” wynagrodzenia za rok finansowy 2016. Trzeci pakiet to 6,5 mln euro jako “długoterminowa rekompensata” za poprzednie dwa lata finansowe. Pakiet czwarty to 140 tys. udziałów, wartych w chwili ich przyznania ponad 3 mln euro – skrupulatnie wylicza Liberation.

Do tych kwot należy dodać odprawę w wysokości 4 mln euro, przyznaną jako rekompensata za podpisanie klauzuli o zakazie pracy dla konkurencji, mimo że menedżer w wieku 69 lat przeszedł na emeryturę. Jak kąśliwe zauważa francuska gazeta, nie należy jeszcze zapominać o “drobiazgu” w postaci dożywotniej renty w wysokości ponad 517 tys. euro rocznie.

Jak zwraca uwagę Liberation, wszystkie te korzyści finansowe zostały przyznane menedżerowi, pod rządami którego Carrefour popadł w poważne kłopoty. Firma w kolejnych latach notowała coraz większe pogorszenie wyników operacyjnych. W rezultacie nowy prezes Alexandre Bompard został zobligowany do opracowania planu naprawczego Carrefour 2022.

W ramach realizacji programu sanacyjnego w ubiegły poniedziałek zarząd sieci ogłosił, że nie znalazł nabywcy na 243 spośród 273 sklepów, których postanowiono się pozbyć. Oznacza to zagrożenie dla ok. 2100 pracowników, a do nich należy doliczyć ok. 2400 osób, które dobrowolnie zrezygnowały z pracy w firmie po ogłoszeniu planu naprawczego Carrefour 2022.

Źródło: liberation.fr

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.