19.04.2020/13:27

Co jedzą Polacy podczas kwarantanny? Dlaczego wybierają akurat te produkty?

W sytuacji dużego stresu chętniej sięgamy po niezdrowe produkty o potencjalnie uzależniającym charakterze, np. słodycze czy fast food, a nawyki żywieniowe wypracowane podczas kilkutygodniowej samoizolacji mogą z nami zostać na dłużej – uważa Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk.

Do koszyków trafiają wysoko przetworzone produkty z dużą ilością konserwantów, produkty mączne o długim terminie ważności, słodycze - a to z kolei może okazać się obarczone zdrowotnymi konsekwencjami. 
Ekspert podkreśla, że klienci kupują produkty, które poprawiają samopoczycie. Jak tłumaczy, stres, spadek nastroju czy pogłębienie stanów depresyjnych, czyli skutki uboczne obecnej sytuacji, wyraźnie sprzyjają temu, aby na stoły częściej trafiały potrawy zbiorczo określane jako comfort food. To jedzenie, które ma dawać przyjemność i poprawiać humor. 

Polacy podczas kwarantanny kupują słodycze, chipsy, pizzę, ser żółty, burgery, majonez, bekon i makarony z sosami. Wspólnym mianownikiem tych produktów najczęściej jest wysoki stopień przetworzenia czy połączenie cukru, tłuszczu oraz soli – stymulujące dla mózgu i przynoszące chwilowe ukojenie.

– Blisko 95 proc. naszych nawyków jest automatycznych – tłumaczy Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk. – Jeśli od kilku tygodni siedzimy w domu, jest pewne, że część z nich wejdzie nam w krew. Tylko od nas zależy, czy będą to nawyki prozdrowotne. 

Psychodietetyk wyjaśnia, że połączenie cukrów, tłuszczy i soli powoduje niezwykłą kaskadę reakcji chemicznych w mózgu. Wyzwala dopaminę i serotoninę, co przekłada się na odczuwanie przyjemności. W produktach nabiałowych, np. w serze żółtym, znajdują się m.in. kazomorfiny, czyli substancje o podobnym działaniu na układ nerwowy co heroina czy morfina. Mleko krowie zawiera je naturalnie, aby zachęcić cielaka do picia. W serze żółtym będą one kilkukrotnie mocniej zagęszczone. To m.in. dlatego jest nieodłącznym elementem produktów typu fast food.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.