22.05.2018/11:05

Co kraj, to obyczaj. Jak wygląda zakaz handlu w niedziele w Europie?

Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) sprawdziło, jakie regulacje dotyczące handlu w niedziele obowiązują w poszczególnych krajach Starego Kontynentu. Wyniki są interesujące.

Mieszkańcom państw wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz Norwegii i Islandii zadano pytanie: czy w twoim kraju istnieje ustawowy zakaz handlu w niedzielę (oprócz świąt państwowych i kościelnych)? Okazuje się, że całkowity zakaz nie obowiązuje w żadnym z krajów. W 19 przypadkach (63%) można handlować w niedziele bez ograniczeń, zaś w 11 krajach (37%) obowiązuje częściowy zakaz handlu. Do czego on się sprowadza?

Od Belgii po Maltę

Belgia: nie ma zakazu handlu w niedziele, jednak sklep musi być zamknięty przez jeden dzień w tygodniu.

Portugalia: nie ma zakazu, gminy mogą jednak regulować godziny otwarcia sklepów i ograniczać je do określonych godzin w poszczególnych dzielnicach. Większość samorządów umożliwia jednak otwieranie sklepów w niedziele.

Słowenia: nie ma obowiązku zamykania sklepów, jednak w prawie pracy jest zastrzeżenie, że dany pracownik może pracować maksymalnie w dwie niedziele w miesiącu (nie więcej niż w 15 niedziel rocznie).

Dania: sklepy mogą być otwarte w godz. 10-17 w pierwszą niedzielę każdego miesiąca i w każdą niedzielę grudnia (do 24 grudnia). Dodatkowo placówki handlowe mogą być czynne przez sześć innych niedziel w roku od 10 do 17 (dwie z tych niedziel muszą wypadać od 1 lipca do 1 września).

Francja: rada każdej gminy typuje dwanaście niedziel w roku, w które sklepy mogą być otwarte. Lista musi zostać ustalona do 31 grudnia poprzedniego roku.

Grecja: sklepy mogą być otwarte w pierwszą niedzielę zimowych wyprzedaży, pierwszą niedzielę letnich wyprzedaży, pierwszą niedzielę maja i pierwszą niedzielę listopada. Jeżeli w którąś z wymienionych niedziel przypada święto państwowe, wówczas sklep może obsługiwać klientów w Niedzielę Palmową lub jedną z dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia albo w ostatnią niedzielę roku.

Hiszpania: zakaz nie dotyczy określonych niedziel. Sklepy mają być jednak zamknięte minimalnie przez 10 do 16 niedziel rocznie (ustalają to poszczególne gminy – tzw. wspólnoty autonomiczne).

Malta: wszystkie sklepy mogą być otwarte w niedziele między 1 listopada a 7 stycznia w godz. 4-22, zaś od 8 stycznia do 31 października w godz. 7-17 – ale pod warunkiem, że właściciele zgłoszą inny dzień tygodnia, w którym ich placówki będą nieczynne.

Wielka Brytania: duże sklepy (powyżej 280 mkw.) mogą być otwarte w niedziele pomiędzy godz. 10 a 18, ale maksymalnie przez 6 godzin.

Liczne wyłączenia

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klient 28.05.2018

    Tylko po co zakazy????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.