20.09.2018/10:46

Coraz więcej sklepów umożliwia płatność kartą

W przyszłym roku w niemal wszystkich urzędach będzie można zapłacić kartą. Sklepów, w których nie trzeba wyciągać gotówki, również przybywa – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Mamy w obiegu gotówkę o wartości 210 mld zł. Odpowiada to prawie 10 proc. produktu krajowego brutto. Równocześnie koszty obsługi gotówki to, jak wynika z badań, 1,8 proc. PKB. Oznacza to, że przewyższają nakłady na naukę. Jest na czym oszczędzać – tak do obrotu bezgotówkowego zachęca na łamach dziennika Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W naszym kraju gotówka wciąż trzyma się jednak mocno. Świadczy o tym nie tylko jej łączna kwota. Widać to również w statystykach korzystania z kart płatniczych. W I kwartale 2018 r. wartość transakcji z ich udziałem wyniosła 160 mld zł. Z tej kwoty prawie 77 mld zł przypadło na wypłaty gotówki, zwykle w bankomatach, w niewielkiej części również w oddziałach banków. Ta gotówka później jest wykorzystywana do płacenia za codzienne zakupy.

Dlaczego nie płacimy bezpośrednio kartą? Bo, jak mówi Dominik Wójcicki, dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, w tylko jednej trzeciej sklepów czy punktów usługowych jest taka możliwość. Mnożą się więc programy, których celem jest zwiększenie liczby miejsc, gdzie da się zapłacić kartą.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.