10.12.2019/14:40

Czy Allegro wykorzystuje przewagę wobec kontrahentów? UOKiK może nałożyć karę nawet 170 mln zł

UOKiK podał szczegóły postępowania przeciwko Allegro. Urząd podejrzewa największy serwis pośrednictwa sprzedaży w polskim e-commerce o to, że wykorzystuje swoją pozycję względem innych sprzedawców internetowych. Sprawa dotyczy pozycjonowania ofert i funkcji platformy dostępnej tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro.

Wszczęcie postępowania właściwego przeciwko Allegro.pl opiera się na tym, że spółka mogła wykorzystywać informacje na temat funkcjonowania platformy, w tym dotyczące algorytmu trafności. 

Prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział, że Allegro mogło wykorzystywać algorytm trafności do tego, aby klient wybierał produkty sklepu Allegro. Spółka promowała dzięki temu własny sklep. Firma wiedziała, jak prezentować własne oferty, aby uzyskać lepsze wyniki sprzedaży niż inni sprzedawcy. 

–  Naszym zdaniem Allegro wykorzystywało zbierane przez siebie informacje, w tym algorytm trafności do faworyzowania swojego sklepu. Allegro wiedziało, jak opisać ofertę czy dobrać do niej zdjęcia, aby była bardziej konkurencyjna niż pozostałych sprzedawców  – wyjaśnił Marek Niechciał.  

Allegro ma własny sklep, uczestniczy też w sprzedaży na swoim portalu. Wykorzystując swoje narzędzia mógł wpływać na wyniki wyszukiwania. UOKiK podał, że skargi przedsiębiorców pokrywały się z obserwacji urzędu. Analiza zebranego materiału wykazała, że mogło dojść do niedozwolonych działań. Dlatego postawiono Allegro zarzuty nadużywania pozycji dominującej.

Oprócz wpływania na wynik wyszukiwania, sprawa dotyczy też korzystania z Grupę Allegro z wyłącznego prawa do umieszczania własnych banerów promocyjnych. Niektóre funkcje były dostępne tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro. Pozostali sprzedawcy nie mieli możliwości ich używania. Przykładem może być tu podpowiadanie wyszukanej frazy. Wyszukiwarka Allegro podpowiadała produkty z oficjalnego sklepu, należącego do serwisu.

Zgodnie z prawem antymonopolowym zabronione jest nadużywanie pozycji dominującej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy dysponującego przewagą nad konkurentami, wolno mniej. W przypadku Allegro takim działaniem może być preferowanie własnego sklepu. – Nie kwestionujemy tego, że Allegro może prowadzić własny sklep i konkurować z innymi podmiotami. Chodzi tylko, aby prowadzenie działalności i promowanie było właściwe – powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Allegro grozi kara finansowa w wysokości 10 proc. rocznego obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok wydania decyzji stwierdzającej stosowanie praktyki ograniczającej konkurencję. W 2018 r. przychody spółki wyniosły 1,75 mld zł. Gdyby karę wymierzono w 2019 roku, spółka mogłaby być ukarana kwotą nawet 170 mln zł. 
Nie wiadomo na razie, kiedy postępowanie zostanie zakończone. Urząd nadal prowadzi postępowanie dowodowe. Te w prostych sprawach trwają od pół roku do roku. Urzędnicy uważają, że ta sprawa dotyczy sprawy skomplikowanej i może potrwać dłużej.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kupujący 03.09.2020

    Brawo UOKiK!!! Kara ma być sprawiedliwa, wysoka.
    Nareszcie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.