17.04.2018/15:36

Czy Forum Polskiego Handlu przetrwa? Polskie sieci przechodzą w zagraniczne ręce

Forum Polskiego Handlu może wkrótce przestać istnieć – wynika z informacji portalu wiadomosihandlowe.pl. Funkcjonowanie związku pracodawców, którego celem jest bronienie interesów średniej wielkości sieci handlowych o polskim kapitale, powoli traci sens w związku z kurczącą się liczbą tego rodzaju podmiotów na rynku handlowym. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Forum Polskiego Handlu powstało pod koniec 2015 r. (formalnie w marcu 2016 r.), w samym środku walki branży z rządem Prawa i Sprawiedliwości o kształt planowanego wówczas podatku handlowego. Związek w założeniu miał być przeciwwagą dla Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej największych obecnych w Polsce graczy międzynarodowych, m.in. Biedronkę i Lidla, jak również Polskiej Izby Handlu, izby gospodarczej zrzeszającej ponad 30 tys. podmiotów handlowych (zwykle małych handlowców), kojarzonej głównie z Grupą Eurocash i Społem.

W skład Forum Polskiego Handlu wchodzi obecnie 10 członków, w tym pięć sieci spożywczych: Polomarket, Piotr i Paweł, Stokrotka, Topaz oraz Arhelan. Dawniej w organizacji zrzeszone były jeszcze MarcPol (który potem zbankrutował) i Eko Holding (sieć Eko trafiła pod skrzydła Grupy Eurocash). Jak wiemy, Stokrotka lada dzień przejęta zostanie przez litewską Maxima Grupe, co oznacza, że jej dalsza obecność w FPH straci sens.

- Warunkiem członkostwa w Forum Polskiego Handlu jest rodzime pochodzenie kapitału - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu. - Nic się pod tym względem nie zmieniło, ale zobaczymy, co powiedzą przedstawiciele Stokrotki i pozostali członkowie FPH. Inwokacja rozpoczyna się od słów "Litwo, Ojczyzno moja", więc można powiedzieć, że Stokrotka w pewnym sensie nadal będzie w polskich rękach - dodaje żartem.

Z kolei Piotr i Paweł od jesieni 2017 r. poszukuje inwestora strategicznego i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przed końcem br. również trafi w zagraniczne ręce. W grze o przejęcie sieci supermarketów liczą się m.in. Carrefour, E.Leclerc oraz Intermarche.

W maju ubiegłego roku członkowie FPH podjęli decyzję o czterokrotnym zwiększeniu niewielkiego budżetu związku i zapowiedzieli, że spróbują podwoić liczbę członków. Rozmowy miały być prowadzone m.in. z Polską Grupą Supermarketów (Top Market), Dino, Grupą Specjał, Bać-Polem, Mar-Olem i Paleo. Wydawało się, że związek stanie się bardziej reprezentatywny dla polskiego handlu i ustabilizuje swoją pozycję. Jednak ostatecznie żaden z wymienionych podmiotów nie dołączył do FPH, a grono członków się zmniejszyło. Ze związku wystąpiły Polskie Sklepy Dziecięce oraz TXM Textilmarket.

O tym, że przyszłość Forum Polskiego Handlu może być niepewna dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Nasze źródła donosiły, że związek nie wysłał żadnego przedstawiciela na niedawne, ważne spotkanie konsultacyjne nt. interpretacji ustawy o zakazie handlu, zorganizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W dyskusji z osobami z resortu wzięli udział reprezentanci ok. 20 podmiotów, w tym POHiD-u i PIH, Konfederacji Lewiatan czy NSZZ "Solidarność", ale nie FPH.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • PIS to nieudacznicy i kłamcy 18.04.2018

    Widać jakimi hipokrytami są pisowcy - mieli walczyć o polski handel a swoją arogancką i głupią polityką narobili wiele szkód - polskie sieci padają jak muchy lub są przejmowane przez obcy kapitał. Nieprzemyślane działania pisu tylko zaszkodziły polskiemu handlowi.

  • xc 18.04.2018

    wysłałem ale ocenzurowali, nie był poprawny politycznie, pisałem o polskiej kolonii

  • xx 18.04.2018

    a po co nam polski handel, jak może być, jest! niemiecki, francuski czy angielski...zainstalowana od lat agentura na Wiejskiej czy to z prawa czy z lewa, bez znaczenia robi nam dobrze ze wszystkim! biedny polski land pod zarządem powierniczym, biedny polski naród oskubany ze wszystkiego, może już czas narodzie wziąć za pałę !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.