29.11.2020/16:33

Czy nakaz noszenia rękawiczek i dezynfekcji rąk w galeriach handlowych są zgodne z prawem?

Facebookowy profil Dogmaty Karnisty ostrzega, że nakaz noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk w galeriach handlowych jest wprowadzony sprzecznie z ustawą.

28 listopada weszło w życie rozporządzenie covidowe, które pozwala na otwarcie wielu sklepów w galeriach handlowych. Ten stan prawny z założenia ma trwać prawie do końca roku, obejmie więc okres intensywnych zakupów przedświątecznych. „Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na to, że czymś innym jest racjonalna profilaktyka uzasadniona względami medycznymi, a czymś innym obowiązek prawny obwarowany surowymi karami pieniężnymi lub groźbą odpowiedzialności za wykroczenie” – tłumaczą twórcy profilu Dogmaty Karnisty.

Pod względem Dogmatycznym powszechny obowiązek stosowania rękawiczek na terenie sklepu lub dezynfekowania rąk przed wejściem do sklepu nie ma podstawy prawnej.  Chodzi o § 11 ustęp 1 nowego rozporządzenia, zgodnie z którym: "Do dnia 27 grudnia 2020 r. osoby przebywające:
1) w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 [metrów kwadratowych],
2) w placówce handlowej (...),
3) na stacji paliw płynnych (...),
4) w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku (straganie)
– są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk".

Jak tłumaczą autorzy profilu, jest to nakaz zaadresowany bezpośrednio do obywatela ("osoby przebywające", czyli klientki i klienci), w związku z tym jest ograniczeniem wolności osobistej i jako taki musi spełniać wyśrubowane standardy konstytucyjne.

Nakaz taki został wprowadzony rozporządzeniem, ale sytuacja wygląda tutaj podobnie jak z nakazem noszenia maseczek – nie ma podstawy w „ważniejszych” przepisach. Podobnie jak w przypadku masek ma to być środek profilaktyczny, który może dotyczyć wyłącznie osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Problem w tym, że nowe przepisy nie zostały jeszcze opublikowane, dlatego autorzy profilu uważają, że żądanie od klientów galerii handlowych takich działań nie jest zgodne z prawem. 

„Wynika to z nowelizacji art. 46b ustawy, zgodnie z którą punkt 4 ma mówić o obowiązku "poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", zaś nowy punkt 4a ma mówić ogólnie o obowiązku "stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów. Czyli profilaktykę epidemiczną wyodrębniono z punktu 4 - dedykowanego dla osób chorych i podejrzanych o zachorowanie - i przeniesiono ją do nowego punktu 4a, w rezultacie czego obowiązek stosowania środków profilaktycznych będzie mógł wiązać każdego obywatela” – tłumaczą.

Jak jednak podkreślają, brak publikacji tej nowelizacji w Dzienniku Ustaw oznacza, że przepisy te jeszcze nie obowiązują. „Nie ma więc wątpliwości, że aktualna restrykcja mówiąca o dezynfekcji rąk i rękawiczkach w sklepie nie ma podstawy prawnej w ustawie o chorobach zakaźnych” – podsumowują. I dodają, że gdyby nowelizacja została opublikowana w terminie zgodnym z prawem, najnowsze rozporządzenie wydane w czwartek 26 listopada już by się załapało na nowe brzmienie delegacji ustawowej. Dopiero po wejściu w życie tej nowelizacji dopuszczalne będzie wydanie nowego rozporządzenia, które będzie mogło w przyszłości nakazać w sposób powszechny, by dezynfekować ręce lub zakładać rękawiczki w sklepie. 
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • inga 29.11.2020

    nie masz maski nie zostaniesz obsłużony. to wszystko

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także