18.06.2020/17:45

Czy Netto dostanie od UOKiK zgodę na przejęcie Tesco? ... a liczy się każdy dzień!

Robert Krzak, ekspert EY  obawia się, że przez najbliższe kilka miesięcy, w trakcie których Netto Polska będzie oczekiwało na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może doprowadzić pogorszenia kondycji sklepów Tesco w Polsce. - Tesco może podupaść – wskazuje ekspert.

Robert Krzak wyjaśnia, że w trakcie oczekiwania na decyzję UOKiK nikt nie będzie inwestował w Tesco. - Podejrzewam, że spadki obrotów będą w tym czasie kontynuowane. Dlatego wysiłek, jaki Salling Group musi włożyć w inwestycję, będzie duży – mówi Robert Krzak.

Netto jest obecne głównie zachodniej części Polski i działa głównie w małych i średnich miejscowościach, Tesco jest w dużych i średnich miastach. Ani jedna, ani druga sieć nie ma dominującej pozycji na żadnym mikrorynku.

UOKiK nie komentuje sprawy, zanim nie zapozna się z wnioskiem, a ten jeszcze nie wpłynął. – Wniosek dotyczący Tesco i Netto nie wpłynął do UOKiK. Zgodnie z prawem w ramach prowadzonego postępowania, badający koncentrację organ może przeprowadzić badanie rynku, poprosić zgłaszających o dane niezbędne do oceny sytuacji rynkowej – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Co z dalszą konsolidację polskiego rynku detalicznego? Zdaniem obserwatorów rynku, nieprędko zobaczymy wyjście z Polski kolejnego tak dużego gracza jak Tesco. Duże i małe sieci mają dziś powody, aby czuć się pewnie – po pierwsze dlatego, że przeszły przez pandemię obronną ręką, ponadto zrobiły postępy w cyfryzacji sprzedaży. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niektóre szyldy umocniły swoją pozycję w związku z koronawirusem. Może tylko handel tradycyjny dostał w kość na początku epidemii, bo większość dostawców skoncentrowała się wtedy na tym, aby w pierwszej kolejności obsłużyć polskie sieci. Choć z drugiej strony wielu małych graczy odbiło to sobie w postaci zwiększonych obrotów – konsumenci częściej wybierali małe sklepy, uważając je za bezpieczniejsze miejsce robienia zakupów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Greg 01.10.2020

    Oh Tesco, Tesco bardzo sie przywiazalem do tej sieci i zrobilbym wszystko zeby ten biznes pozostal w naszym kraju, ale coz pomarzyc sobie mozna. Nie na moje rzady

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.