09.06.2018/17:10

Dalius Misiunas, prezes Grupy Maxima: Możemy zainwestować w Polsce nawet kilka mld zł [WYWIAD CZ. II]

Jestem przekonany, że miesiące oczekiwania na zgodę UOKiK firma wykorzystała na przygotowanie planu integracji biznesów – Emperii, Aldika, Sano – którymi grupa zarządza w Polsce. Jak wyglądają założenia integracji tych spółek?

Tak, pracowaliśmy nad planami integracji. Na tym etapie nie chciałbym ujawniać zbyt wielu szczegółów, podkreślę tylko, że w przypadku tego rodzaju operacji nie jest istotne pytanie, która firma będzie spółką zarządzającą. Ważniejsze jest, aby zbudować nowy podmiot, wykorzystując atuty poszczególnych spółek, upowszechnić w skali całej grupy najlepsze praktyki poszczególnych jej części.

Gdzie widzi Pan szanse na uzyskanie największych synergii kosztowych?

Kluczowe obszary potencjalnych synergii to logistyka, zakupy, nakłady marketingowe oraz koszty utrzymania centrali.

Czy logistyka wszystkich biznesów Maximy w Polsce zostanie oparta o nowoczesny system dystrybucyjny, który Emperia stworzyła w ciągu ostatnich kilku lat?

Tak. Ten system jest stale doskonalony i rozszerzany. W tym roku uruchomimy trzecie centrum dystrybucyjne, które zlokalizowane będzie w Polsce południowej. Pracujemy też nad konceptem czwartego centrum. Generalnie, zakładamy zastąpienie magazynów cross-dock regionalnymi centrami dystrybucji. Dzięki tym zmianom zredukujemy koszty logistyki oraz poprawimy jakość łańcucha dostaw świeżej żywności.

Po sukcesie wezwania na akcje Emperii, spółka zapewne bardzo szybko zniknie z notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych? Kiedy to się stanie?

Istotnie, zamierzamy wycofać akcje spółki z giełdy. Tak naprawdę jest to procedura czysto formalna, ale jest ważna i chcemy ją przeprowadzić tak szybko, jak to będzie możliwe. Dopóki firma jest zarejestrowana na giełdzie, jesteśmy zobligowani do przestrzegania wszelkich związanych z tym faktem regulacji i ograniczeń, co nie pomaga nam ani w procesie integracji, ani w planowanych działaniach akwizycyjnych.

Jaki udział w strukturze przychodów Grupy Maxima będzie miał polski oddział grupy, po skonsolidowaniu wyników Emperia Holding? Jakie są prognozy wzrostu tego udziału perspektywie najbliższych 2-3 lat?

W 2017 r. Maxima Grupe odnotowała wzrost przychodów o 4,2 proc. rok do roku, do kwoty 2,8 mld euro. Przychody Aldika wzrosły o ponad 9 proc., do wartości 52 mln euro. Stokrotka osiągnęła przychód 617 mln euro, co łącznie daje około 670 mln euro. Jest to zatem blisko jedna czwarta przychodów Maxima Grupe. Biorąc pod uwagę stabilną sytuację Stokrotki oraz jej plany uruchamiania nowych sklepów, w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać stałego wzrostu jej przychodów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Polak 13.06.2018

    Dramat sprzedajemy wszystko obcym ludziom. .o zgrozo nasze dzieci kiedyś będą jebia. .ć u nich za michę ryżu.
    PIS obudziłem się bo głosowałem na was i myślałem że wypędzimy obcy kapitał a tu proszę. .nikomu się nie opłaca ale obcym tak ????

  • xc 08.06.2018

    a gdzie polskie sklepy? jakie polskie? po co kolonii własne sklepy, własne banki, firmy, rolnictwo...dziękujemy naszemu knesejmowi! agentura przez lata niszczył to, co polskie i dzisiaj widzimy "imponujące" efekty, obudź się Polsko i weź sprawy w swoje ręce bo niedługo każą ci płacić za to, że oddychasz!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.