19.10.2016/15:44

Dane o sprzedaży detalicznej rozczarowują

Liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się we wrześniu o 4,8 proc. r/r wobec wzrostu o 5,6 proc. w sierpniu, a więc sporo poniżej prognoz (6,7 proc.) i konsensusu rynkowego (6,1 proc.) – podał Credit Agricole Bank Polska.

Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna zwiększyła się we wrześniu o 6,3 proc. r/r wobec wzrostu o 7,8 proc. w sierpniu. W kierunku spowolnienia realnego wzrostu sprzedaży detalicznej oddziaływały przede wszystkim niższe dynamiki w kategoriach „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (5,2 proc. r/r we wrześniu wobec 17,6 proc. w sierpniu) oraz „pozostałe” (0,9 proc. wobec -8,4 proc.).

– Spadki te mają naszym zdaniem raczej charakter jednorazowy i nie sygnalizują trwałej tendencji do pogorszenia warunków w handlu detalicznym. Podobne wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników badań koniunktury GUS – mówi Krystian Jaworski, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska.

Jego zdaniem dane o sprzedaży detalicznej, podobnie jak te z kliku ostatnich miesięcy, w ograniczonym stopniu odzwierciedlają popyt konsumpcyjny realizowany z użyciem środków z programu Rodzina 500+. Środki te przeznaczone są bowiem w dużym stopniu na usługi lub zakupy w sklepach zatrudniających poniżej 10 osób.

W całym III kw. realna sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 6,2 proc. r/r wobec wzrostu o 5,4 proc. w II kw., co stanowi wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 4,0 proc. r/r w III kw. wobec 3,3 proc. w II kw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.