26.11.2018/13:12

Danone zmonopolizuje rosyjski rynek żywności dla dzieci?

Danone prowadzi rozmowy w sprawie kupna dużego rosyjskiego producenta żywności dla dzieci. Wcześniej przejęciem tego podmiotu był zainteresowany koncern Nestle. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, francuska grupa zajmie prawie połowę tego rynku.

Francuska grupa spółek Danone rozpoczęła rozmowy w sprawie kupna jednego z największych producentów żywności dla dzieci w Rosji – spółki Progress z Lipiecka. Głównymi właścicielami firmy Progress są dwie bizneswoman – Olga Bielawcewa i Swietłana Borcowa. W 2018 roku Forbes ocenił ich majątek na 500 mln dolarów i 260 mln dolarów odpowiednio.

Jak podaje dziennik „Kommersant” powołując się na źródło branżowe, firma jest wystawiona na sprzedaż już od kilku lat. Rozmowy Danone z właścicielami spółki są jeszcze na wczesnym etapie.

Danone to nie jedyny zagraniczny inwestor, który zainteresował się aktywami tego przedsiębiorstwa. W 2011 roku nad kupnem Progress zastanawiał się koncern Nestle, jednak strony nie dogadały się wówczas w sprawie ceny, która wynosiła 485 mln dolarów.

Francuska grupa ma o co powalczyć. Jak podaje Nielsen, według stanu na listopad br. Danone ma 15 proc. udziałów w rosyjskim rynku żywności dla dzieci. Zajmuje tym samym drugie miejsce po PepsiCo, który ma 20 proc. udziałów. Według oceny jednego z uczestników branży, w wyniku kupna lipieckiego przedsiębiorstwa Danone może zwiększyć swój udział rynkowy do 40 proc.

„Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, ostatnim niezależnym znaczącym producentem żywności dla dzieci w Rosji pozostanie spółka Siwma należąca do Wasilija Łabzina” – skomentował Artiom Motornyj, partner zarządzający Walnut Capital.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.