05.03.2018/09:44

Sektor mięsny inwestuje najwięcej

Jeszcze więcej mięsa

René Maillard, dyrektor Belgian Meat Office, akcentował, że branży mięsnej sprzyja fakt, że patrząc globalnie będziemy potrzebować coraz więcej mięsa, co wynika z potrzeby wyżywienia rosnącej populacji świata. Wskazał też na zwiększony popyt ze strony krajów rozwijających się. – Najważniejszym rynkiem pozostaje jednak zawsze rynek wewnętrzny, ponieważ to on stanowi fundamentalne zabezpieczenie dla producentów. Niezależnie od sytuacji na świecie, wasi krajowi konsumenci będą nadal jeść mięso. Zatem ogromne znacznie ma to, jak wasz rynek będzie reagował na zmiany w obszarze konsumpcji mięsa, oraz to, jakie będą konsekwencje wojny cenowej w handlu – zaznaczył Maillard. Dodał, że polski przemysł mięsny ma wiele mocnych stron, ale kładą się na nim cieniem również poważne zagrożenia, przede wszystkim związane z afrykańskim pomorem świń (ASF), który hamuje rozwój eksportu do największych azjatyckich odbiorców, takich jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa.

Zmiany na lepsze

Zdaniem Marka Dudy, członka zarządu CEZ ESCO Polska, jakość produktów mięsnych jest coraz wyższa. Rośnie też świadomość energetyczna w firmach mięsnych. – Świadomość energetyczna pojawia się zawsze wtedy, kiedy ceny energii elektrycznej idą w górę. Wtedy momentalnie zaczynamy szukać oszczędności – stwierdził Duda. – Jednak u wielu producentów i przetwórców mięsa świadomość energetyczna pojawiła się już dawno, co przełożyło się na różne działania, np. tworzenie grup zakupowych. W grupie łatwiej współpracuje się z dużymi partnerami. Nie ukrywajmy, duzi producenci energii to są naprawdę potężne firmy, więc negocjacje z nimi nie są łatwe – przyznał. Adam Dominiak, prezes Ellipsis Energy wskazał, że firmy mięsne mogą poprawiać efektywność energetyczną m.in. poprzez modernizację oświetlenia. – Przy coraz niższych kosztach opraw w technologii LED oraz coraz lepszych parametrach urządzeń, inwestycje w modernizację oświetlenia zapewniają zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych z zasilaniem w energię elektryczną instalacji oświetleniowych nawet o połowę w porównaniu do obecnie stosowanych technologii fluorescencyjnych – powiedział Dominiak. - Niemniej, biorąc pod uwagę całą gospodarkę energetyczną przedsiębiorstw mięsnych, to jednak inne elementy są głównymi odbiorcami energii elektrycznej, jak również energii cieplnej – doprecyzował.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.