20.08.2020/21:13

Debenhams zaprasza do stołu

Borykająca się z problemami spowodowanymi epidemią koronawirusa brytyjska sieć domów towarowych Debenhams chce tchnąć w nich życie za pomocą atrakcyjnej oferty gastronomicznej. Jednocześnie firma rozważa sprzedaż biznesu. Decyzja ma zapaść do końca września.  

Jak podała firma, kiedy Debenhams ponownie otworzył 124 sklepy w całej Wielkiej Brytanii, placówki początkowo zostały otwarte bez popularnych restauracji i kawiarni w sklepach z powodu ciągłych ograniczeń rządowych.

"Debenhams jest teraz zachwycony ponownym otwarciem strefy gastronomicznej w ponad połowie swoich sklepów w tym miesiącu, po podpisaniu umów z nowymi i istniejącymi partnerami" - podała firma. Detalista ma nadzieję, że do 1 września pojawi się w nich 100 nowych partnerów, w tym Costa Coffee we flagowym sklepie na Oxford Street.

Oprócz długoletniego partnera jakim jest Costa Coffee, Debenhams wita też nowych restauratorów, w tym Donut King, Bentley’s Coffee, Street & Co, Rounton Coffee i Double Zero.

Debenhams w sytuacji podbramkowej. Właściciele rozważają sprzedaż sieci sklepów 

Przypomnijmy, że kryzys związany z Covid-19 wywołał wojnę na głównych ulicach handlowych Wielkiej Brytanii, a najwięksi detaliści w kraju tacy jak: Marks & Spencer, John Lewis i WH Smith już donoszą o tysiącach zwolnień. Debenhams nie pozostaje w tyle - oprócz fali redukcji miejsc pracy na wiosnę, sieć ponownie zwolni pracowników. Jak donosi Retail Detail., los sieci Debenhams rozstrzygnie się do końca września.

W maju detalista zwolnił 1500 osób w całej Wielkiej Brytanii, a zaledwie miesiąc wcześniej, w kwietniu, podobna sytuacja miała miejsce w sklepach sieci zlokalizowanych w Irlandii – zwolniono tam 1400 pracowników. Tak więc obecna redukcja jest już trzecią rundą „optymalizacji” sieci.

Zarząd Debenhams zauważa, że robi wszystko, co możliwe, aby zapewnić sieci realną przyszłość. W szczególności sieć rozważa obecnie możliwość stworzenia nowego joint venture wspólnie z inwestorami lub sprzedaży całej sieci trzeciemu właścicielowi. Zarząd myśli również o ponownym uruchomieniu sieci pod obecnymi właścicielami. 

Mimo to eksperci uważają, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem rozwiązania problemów będzie sprzedaż sieci, którą pewne chińskie konsorcjum postrzega jako obiekt do połowicznego przejęcia. Kierownictwo zamierza do końca września br. zdecydować o losach sieci.

Debenhams to brytyjska sieć domów towarowych, zajmująca się sprzedażą detaliczną ubrań, kosmetyków, sprzętu RTV i AGD, oraz mebli. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1778 roku, gdy William Clark otworzył w Londynie sklep z drogimi tkaninami, parasolami i galanterią. W 1813 roku w firmę zainwestował William Debenham, a jej nazwę zmieniono na Clark & Debenham. Począwszy od 1853 roku przedsiębiorstwo nosiło nazwę Debenham & Freebody, pochodzącą od nazwiska kolejnego inwestora – Clementa Freebody'ego. W 1905 roku przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane jako Debenhams Inc.

Obecnie w ramach tej sieci działa około 200 sklepów w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Firma prowadzi też sprzedaż on-line w ponad 90 krajach. Jest jednym z pięciu największych detalistów działających w branży odzieżowej w Wielkiej Brytanii i zajmuje wiodącą pozycję na rynku produktów kosmetycznych premium zarówno w sklepach, jak i w internecie. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także